Muhteşem Bir Gıda olan Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Muhteşem Bir Gıda olan Yumurtanın Faydaları Nelerdir?
1 Ocak 2018 280 defa okundu 0 yorum

Yumurta yiyebileceğiniz en kaliteli protein kaynaklarından biridir. Bu muhteşem gıda uzun süre boyunca sağlıksızdır diyerek insanlar korkutuldu. Pek çok konuda olduğu gibi kırmızı et, hindistan cevizi yağı ve yumurta da kalp hastalıklarına neden olacağı için bilimsel açıklamalar ile insanlara yanlış bilgiler verildi. Protein ve kalsiyum bakımından bu kadar güçlü bir gıdayı tüketmeniz için gereken bir neden mevcuttur.

Yumurta Besin Değerleri Açısından Kaliteli

yumurta

Sadece bir adet yumurta’da oldukça yüksek oranlarda protein, vitamin ve mineral gibi değerli bileşenler yer alıyor. Bu durumda günde en az bir tane yumurta yemek için nedenleriniz var.

Bir adet yumurta içinde;

B12 vitamini; Günlük ihtiyacınızın %9’u

B2 vitamini;  Günlük İhtiyacın %15’ini

Folate; Günlük İhtiyacın %5’ini

A Vitamini ; Günlük İhtiyacını %6’sını

B5 Vitamini; Günlük İhtiyacını %7’sini

Selenyum; Günlük İhtiyacın %22’sini

Fosfor; Günlük ;İhtiyacın %9’unu karşılar.

Bir adet yumurta 77 kalori, 6 gr protein, 5 gr sağlıklı yağ ve iyi oranlarda D,E,K B6 vitaminlerini kalsiyum ve çinko içerir. Yumurta günlük ihtiyacımız olan bir çok bileşeni içerir.

Yumurta Göz Sağlığı Açısından Önemlidir

Yumurtada gözlerimiz için gerekli olan Lutein ve Zeaanthin isimli iki antioksidan içerir. Bu antioksadanlar zamanla retina’da birleşerek koruyucu etki yaratır katarakt ve yaşlılığa bağlı görme kaybının önün geçer.

Yapılan araştırmalar sonucu 5 hafta boyunca günde bir buçuk yumurta sarısı yemenin kandaki zeaanthin miktarını %114 lutein oranını %50 oranlarında arttırdığı görülmüştür. İki antioksidanın eksikliği yaşlılıkta görme kaybına neden olduğu bilinmektedir.

Yumurtanın Zayıflatıcı Etkisi Vardır

yumurta-fayda

Yumurtanın zayıflatıcı etkisi tok tutma özelliğinden kaynaklanır. Bu muhteşem gıdanın doygunluk indeksi oldukça yüksektir. Bu nedenle yumurta tok kalmanızı ve gün içinde daha az kalori almanızı sağlıyor.

Yapılan bir araştırma; Günde bir adet simit yiyen ve diğer tarafta yumurta yiyen kadınların yumurta yiyen grubun öğle yemeği ve diğer 36 saat içinde daha az yemek yediğini ortaya çıkarmıştır.

Sabahları güne 2 yumurta ile başlayarak gün boyunca nasıl zinde olduğunuzu görebilir fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde nasıl kurtulduğunuzu anlayabilirsiniz.

Beyin Sağlığı için Yumurta Tüketin

Yumurtanın içinde beyin açısından bir çok kişinin adını bile bilmediği Kolin isimli bir bileşeni içermesi beyin sağlığında ne kadar önemli bir besin olduğunu gösteriyor.

Kolin hücre zarı oluşumunda kullanılan beyin sinyal moleküllerinin üretiminde oldukça önemli bir rol alıyor. Yapılan araştırmalar ABD’de yaşayan insanların %89 kadar bu besini eksik olarak almaktadır.

Bir adet yumurta içinde kolin miktarı oldukça iyi bir oran olan 113 mg kadar yer alır.

Yumurta Kaliteli Proteine Sahiptir

yumurta-fayda-saglik

Protein vücudun temel yapı taşı olan proteini yüksek oranlarda içerir. Bu nedenle beslenme yolu ile protein almak oldukça önemlidir. Bir adet yumurta 6 gr protein içerir. Bu protein ise oldukça kalitelidir. Besinlerden aldığımız proteinin hepsini vücudumuz kullanılamaz bu durum yumurta tam tersidir %100 oranını vücudumuz kullanır.

Diğer protein kaynakları gerekli olan amino asitlerini yeteri kadar barındırmaz yumurta da ise durum farklıdır yeterli tüm amino asitler yer alır.

Sağlıklı yaşamın temeli olan protein ihtiyacınız için günlük beslenme zamanlarınıza mutlaka yumurtayı ekleyin. Çocuklarınızda ve gelişim çağındaki tüm bireylerin yumurta tüketimleri oldukça önemlidir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
İlaç Kullanırken Greyfurt Yemeyin!
İlaç Kullanırken Greyfurt Yemeyin!

İlaç kullanırken Greyfurt kullanımı konusunda tüm dünya bilim adamları aynı kararlıkta uyarılarına devam ediyor. Greyfurt ilaçları zehire çeviren bileşenleri içermesinden...

Kapat