Şifa Kaynağı Olan: Radika Otu Faydaları

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Şifa Kaynağı Olan: Radika Otu Faydaları
6 Ocak 2018 341 defa okundu 0 yorum

Radika otu diğer ismi ile karahindiba otu farklı kullanım şekilleri ile tam şifa kaynağı. 1800 yıldır kullanılan otun şifa kaynağı ot kısmıdır. Ülkemizde ise bu otun daha çok çay olarak tüketimi mevcuttur. Sağlık açısından çay olarak tüketilmesi oldukça faydalıdır.

Radika Otu Faydaları Nelerdir?

radika-otu-yemegi

Yüzyıllardır kullanılan radika otu bir çok hastalığa ve derde şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Şimdi sizlerde radika otunun yani kara hindibanın nelere faydalı olduğunu öğrenerek daha sık tüketmeye özen göstereceksiniz.

  • Besleyici değeri yüksek olan radika vücuda zindelik ve güç verir
  • Göğsü yumuşatarak öksürüğü keser
  • İdrar söktürücü etkisinin yanı sıra safra salgılarını artırır
  • Mesane ve kalın bağırsak iltihaplarını giderir
  • Anne sütü artırıcı özelliği vardır
  • Sarılık ve gut hastalığında faydalıdır
  • Böbrek ve safra taşlarını düşürür
  • Kaynatılıp lapa yapıldıktan sonra egzama ve sivilceler de tedavi amaçlı kullanılır
  • Nemlendirici ve temizleyici etkilerinden dolayı maskelere katılabilir

Yukarıdaki faydalarının yanı genel sağlık açısından oldukça etkili olan bu ot ile sizlerde dertlerinize doğadan bir yardım alarak iyileşme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Radika Otu Nasıl Tüketilir?

karahinba-cayi

Kök ve yaprak şeklinde tüketilen bu bitki yaprakları taze iken haşlanarak salata olarak tüketilebilir. Bu yapraklara haşlanmış patates veya yumurta eklenerek farklı bir lezzet elde edilebilir.

Salata olabileceği gibi yaprakları soğan ve sarımsak ile sotelenerek yemek yapılabilir. Bu yemeğe yoğurt ekleyebilir isterseniz yumurta da kırabilirsiniz.

Kökü de doğranarak salatalara eklenebilir. Kurutulup toz haline getirilen köklerinde radika kahvesi yapılabilir yapımı türk kahvesi ile aynıdır. Kök ve yapraklar tarçın eklenerek çay haline getirilerek tüketilir. Yaprakların haşlandığı su cilt temizleyici yaprakların haşlanarak lapa olarak hazırlanması egzamada merhem olarak kullanılır.

Sizlerde hastalıklarınız da şifa olarak doğa ananın bizlere sunduğu bu mucizevi bitkileri kullanarak şifa bulabilirsiniz.Bir aktar yada bitki bilimciden destek alarak hekiminize danışarak kullanmak genel sağlığınız açısından önemlidir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
Uyumayı Kolaylaştıran Besinler
Uyumayı Kolaylaştıran Besinler

sağlıklı bir yaşamın temel gereksinimlerinden olan sağlıklı bir uyku oldukça önemlidir. Uzmanlar düzenli uyku ile sağlıklı ve dengeli beslenmenin ilişkili...

Kapat