Küf Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Küf Lekesi Nasıl Çıkarılır?
16 Kasım 2018 80 defa okundu 0 yorum

Spor veya ağır iş yaparak kendimizi terlettikten sonra üzerimizde bulunan giysi ıslanacaktır. Direk olarak kirli çamaşır sepetine atarsanız ve hemen yıkamayıp, uzun süre bekledikten sonra yıkamaya kalkarsanız, küf problemiyle yüzleşebilirsiniz. Nemden dolayı oluşan küf lekesi diğer kıyafetlerinize de bulaşabilir.

Genellikle spor salonlarında antrenman yapıldıktan sonra, ıslak tişört çantaya atılarak eve getirilir ve yorgunluk dolayısıyla orada unutulur. Aradan günler geçtikten sonra ise aklınıza geldiğinde çantayı açarsınız. Birde ne göresiniz ? Burnunuzun direğini kırmaya yetecek kadar ağır bir koku ve küflenmiş eşyalar…

Çamaşır makinesinde unutulan kıyafetlerinde küflendiği görülmüştür. Evde çıkmadan önce yıkadığınız giysiler, bir kaç saatte küflenebilmektedir.

Kumaşta oluşan küften korkmanıza gerek yoktur. Diğer inatçı lekeler gibi sizleri zorlamayacak ve birkaç farklı uygulama ile, giysileri eski haline hızlı bir şekilde getirebileceksiniz.

En Basiti: Çamaşır Makinesi ile Çıkarma

  • Küf lekesi bulaşan ürünün etiketine bakarak, maksimum hangi sıcaklığa yıkanabileceğini kontrol etmeniz gerekiyor. Yıkama sırasında burada belirtilen değere göre makinenin programını ayarlayacaksınız.
  • Evinizde bulunan yeni diş fırçasıyla (eğer yoksa en ucuz olanlardan satın alabilirsiniz) küfün oluştuğu alanı hafif bir şekilde temizleyin. Problemin çözülmesinde etkili rolü olduğunu, bu aşamayı yapmazsanız anlayacaksınız.
  • Çamaşır makinenizi ilk aşamada kontrol ettiğiniz sıcaklığa getirdikten sonra çalıştırın, bittikten sonra kurutun. Büyük ihtimalle temizlenmiş olduğunu göreceksiniz.

Beyazlar için Etkili: Çamaşır Suyu Temizliği

İçerdiği güçlü kimyasallardan dolayı çözücü ve beyazlatıcı etkiye sahip olan çamaşır suları, küf ve diğer kumaşa bulaşan lekelerin temizlenmesinde her zaman yardımcı olmaktadır. Adından anlaşılacağı üzere çamaşır temizliği yapılması için tasarlanmış olan ürün, son yıllarda banyo ve mutfak temizliği gibi alanlarda kullanılabilmektedir. Eğer beyaz renkten farklı renklere sahip olan kıyafetlerinizde kullanırsanız, renk solması ve beyazlaşma problemi ile yüzleşmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden çamaşır suyunu sadece beyaz ürünlerde kullanın.

Çamaşır suyu farklı kimyasallar ile karıştığında zehirleyici etkiye sahip olabilmektedir. Bu yüzden daha iyi temizlensin düşüncesinden yola çıkarak, kesinlikle, farklı kimyasal ürünlerle karıştırmayın.

Küf Temizlemede Doğal Detay: Beyaz Sirke

Beyaz sirke, mutfak dışında bizlere temizlik anlamında yardım etmeye devam ediyor. Diğer yöntemlere göre biraz zaman almakta olan beyaz sirke temizliği, kimyasal kullanılmadığı için daha sağlıklı ve doğal. Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddenin temizleyicisi ile kesinlikle biraraya getirmeyin.

  • Kova içerisine bir bardak sirkeyi döktükten sonra, küflenmiş olan kıyafeti kova içerisinde 45 dk süre bekleterek, su ile durulayın.
  • Eğer daha az beklemek isterseniz, yeteri kadar sirkeyi, küf oluşan bölgeye direk dökerek çıkmasını bekleyin. Temizlik sağlanmadıysa aynı işlemleri tekrarlayın.

Küf Oluşumunu Önlemek

Yazımızdan anlayacağınız üzere, kumaşlarda küf oluşmasının temel nedeni, nemli ortam ve ıslak kalmasından geçmektedir. Bu yüzden nem oluşabilecek ihtimaller aşağıda olduğu gibidir. Bu durumları aklınızın bir köşesinde bulundurarak, yapmaktan kaçınabilirsiniz.

  • Yaz mevsiminde insanlar daha sıklıkla terlediği için terli kıyafetleri kurutmadan çamaşır sepetine atmayın ve bekletmeden direk yıkayın. Aynı şey denizden eve geldikten sonra ıslak olan mayo veya bikini içinde geçerlidir. Hava sıcak olduğu için balkonda bulunan çamaşırlıkta direk kurutmanız tavsiye edilir.
  • Çamaşır makinesinin yıkaması tamamlandıktan sonra kapağını açarak, içindekiler çıkarın. Uzun süre beklemesi küflenmeye sebep olacaktır.
Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
biberon temizleme
Biberon Nasıl Temizlenir?

Biberonlar, bebeklerin besin ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığımız yardımcı ürün olarak bilinmektedir. Ürünlerin kullanımına bağlı olmak üzere, temizlenmeyen ürünler, bebeğinizin dışarıdan...

Kapat