Yeşil Lezzet: Ispanağın Faydaları

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Yeşil Lezzet: Ispanağın Faydaları
9 Aralık 2017 299 defa okundu 0 yorum

‘Amaranthaceae’ ailesine ait bir koyu yeşil yapraklı bir sebzedir. Güney batı ve orta Asya kökenli olan ıspanak ortalama bir metre uzayabilir. Ispanak mutfakta kullanılması dışında yaprakları çeşitli amaçlar içinde kullanılır. Biraz acı tadı olmasına rağmen çok faydalı olmasından dolayı salatalarda ve yemeklerde sık sık kullanılır. Ispanak genellikle mart ve mayıs ayılarında daha sık bulunur. Normalde tüm yıl boyunca bulmak mümkündür aslında ıspanak kış döneminin bitimine doğru çıktığı için o dönemde tüketilmesi önerilir.

Ispanak vitamin acısından çok zengindir bu sayede modern tıp tarafından hastalık tedavisi olarak biliniyor. Bir çok vitamin içermektedir örneğin; E ,Vitamin C,vitamini  piridoksit, tiamin A vitamini vb,acısından inanılmaz zenginliktedir .

Kemik sağlığının korumasından kan hücrelerinin sağlığına kadar çok geniş bir alanda hizmet eder eski çağlardan itibaren alternatif tıp alanında hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır.

Ispanak Kilo Vermeyede Yardımcı Olur

ispanak-fayda

Ispanak ayetten zayıflatmayanda yardımcı olur. Kalori ve yağ oranı düşük olduğu için kilo vermeye yardımcı olur. Sindirim sistemine faydası olması, mide sağlığını korumasına ve bağırsakları çalıştırıcından dolayı kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Ispanak Kanser Tedavisinde Kullanılır

Günümüzde yapılan araştırmalara göre mide ve cilt hastalıkları için olan hücreleri yok eder. Ispanak anti kanser ve flavonoidler açısından çok zengindir ıspanağın ayrıca agresif prostat kanserine de karsı etkili olduğu belirtilmiştir.

Ispanak Göz Sağlığında İyi Gelir

Ispanağın bol miktarda içerdiği zeaksanitin ışık filtreleme işlevini sağlar. Ispanağın içerdiği antioksidanlar katarakt ve yaşlanma bağlı olarak ortaya çıkan makula dejenerasyona iyi geldiği kanıtlanmıştır. Ayetten ıspanak A,Vitamini sağlıklı mukus zarlarını ve normal görme için gerekli.

Ispanak Kemik Sağlığını Korur

ispanak

Haşlanmış ıspanak bir fincan düşürür ve osteoklast aktivasyonunu kontrol  K,Vitamini  BKİ 1000 yaklaşık  sağlamlaştırır. Böylece osteokalisin kalsiyum için uygun bir yedek verir ıspanak süt ürünleri için iyi bir alternatiftir. Kas dokuları bina yanı sıra kollajen büyümeye  destekleyen yardımcı veganlar için önemli  bir protein diyeti.

Ispanağın Rahatlatıcı Özelliği Vardır

Ispanak sinir sistemine iyi geldiği kanıtlanmıştır. Ispanağın aksam tüketilmesi ile derin bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Kaliteli bir uyku çekmenizi sağlayacak olan ıspanak sizi böylelikle Daha fazla rahatlatır.

Ispanak Beyin Sağlığına İyı Gelir

Beli bir yaşta sonra vücut direncinin azalmasına neden olur ve beraberinde birçok hastalığı getirir. Düzenli olarak ıspanak tüketimi beyin, zihnin ve dinçliğe iyi gelir. Ayrıca beyin sağlığına iyi gelir.

Ispanak Kan Bağışına Düşürür

Ispanağın bol miktarda içerdiği peptitler ,kan basıncı düşmesinde  büyük etkisi vardır  bu durum dolayı olarak damar ve kalp sağlının korumasında yardımcı olur.

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
Yoğurdun Faydaları
Yoğurdun Saymak ile Bitmeyen Faydaları

Yoğurdun çok çok eski zamanlardan gelen birçok faydası olduğunu ve birçok hastalığa faydalı tedavi amaçlı olduğunu herkes bilir. 16. Yüz...

Kapat