Fırında Hamsi

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Fırında Hamsi
31 Ağustos 2017 632 defa okundu 0 yorum

Merhabalar bu tarifimizde sizlere hamsi yapıyoruz. Ancak bu tarif hamsi kızartmasını sevmeyenler ve balık yemeye alışmak isteyenler için oldukça lezzetli olacak. Herkesin yiyebileceği ve yapabileceği güzel bir tarifimizi sizlerle paylaşıyoruz. Ve fırında hamsi yapıyoruz.

 • Kişi Sayısı:
  4 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  15 dakika
 • Pişirme Süresi:
  40 dakika

Fırında Hamsi Yapmak için Gerekli Malzemeler

 • 1 kilo hamsi
 • Sıvı yağ
 • Un
 • Mısır unu
 • Limon

Nasıl Yapılır?

1. Fırında hamsi için ilk adımımız hamsileri kılçıklarından ayırıyoruz. Ayıklamayı bilmeyenler için sol elimize hamsiyi alıyoruz.

2. Sağ elimizle hamsinin başından kuyruğuna doğru yavaşça çekiyoruz ve elimizde kalan kısmı çöpe atıyoruz. Devamında hamsileri tuzluyoruz ve una buluyoruz.

3. Fırına koyacağımız tepsinin içerisine yağlı kağıt seriyoruz. Kağıdın üzerine biraz yağ sürüyoruz, amacımız hamsilerin pişince kolay kalkması. Hamsileri sıra sıra yağlı kağıdın üzerine sıralıyoruz. Balık dizme bitince tepsinin üzerine yağ gezindirelim.

4. Balıklarımızın üzerine limon dilimleyerek koyalım. Daha lezzetli ve mayhoş bir tat elde edeceğiz. Ve daha önce 170 derecede ısıtmaya başlamış olduğumuz fırına tepsiyi verelim. Gayet basit balık pişirme yöntemi oldu. Rahatlıkla her zaman balık yiyebilirsiniz.

5. Bu yöntem aynı zamanda balığın evde bıraktığı kokudan kaçanlar için son derece temiz bir tariftir. Fırındaki balık yaklaşık 30 dakikada pişecektir. Tavsiyemiz balığı yiyeceğiniz zaman yakın bir aralıkta pişirin. Balık sıcakken daha leziz ve tadını alacağınız kıvamda olacaktır.

6. Biz bu tarifimizde yapmadık ancak siz defneyaprağı kullanarak balığa farklı bir lezzet katabilirsiniz. Balığımızın lezzetli olmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisi de unutmayalım ki taze balık tercih etmiş olmamızdır.

7. Siz de taze balık aldığınızdan emin olmak için balık alırken gözlerinin canlı olup olmamasına özen gösterin. Ve bu sırada balığımız pişti, servise hazır.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Balık Tarifleri, Yeni Pişen Tarifler
etli çorba
Düğün Çorbası

Birçok yörede yapılan ve içeriğinin değişebildiği Düğün Çorbasının kuzu gerdanla yapılacak tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Kapat