Evde Havuç Nasıl Yetiştirilir?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Evde Havuç Nasıl Yetiştirilir?
2 Ocak 2018 324 defa okundu 0 yorum

Evinizde saksıda sebze yetiştirmek için yeterli alanınız olmayabilir fakat biz insan oğlu her duruma bir çözüm üretebiliyoruz. Kısıtlı kaynaklarımız sağlıklı beslenmemize engel olmamalıdır. Kısıtlı kaynaklar dahi olsa evinizde kendi mini sebzelerinizi yetiştirmenin keyfini sürebilirsiniz. Bu nedenle sizlere evde artık saksıda havuç yetiştirebilirsiniz.

Üstelik evde havuç yetiştirmek için herhangi bir tohum yada dış mekan kullanmanıza gerek kalmadan ihtiyacınız olan balkon, teras biraz bakım toprak hepsi bu.

Evde Havuç Yetiştirmek için Yapılması Gerekenler

Havuç yıl boyu yetiştirilebilir ve çok fazla bakım istemez. Bu nedenle evde saksıda havuç yetiştirmek oldukça kolaydır. Çok hızlı büyüdükleri için çocuklarınıza da eğlenceli bir aktivite olacaktır.

havuc

Hobi ve şehir bahçeleri oldukça popüler olmaya başladı. Evlerde olan balkonlar stres atmak için mini hobi bahçelerine dönüştürüldü. Zamanımızı verimli geçirmenin yanı sıra organik ürünler yetiştirmemize de yardımcı oldular. Havucun faydaları;

  • Genel sağlığımız için yüksek bir antioksidan ve karoten yönünden zengindir
  • Bu sebzede iyi miktarda potasyum E ve B vitaminleri yer alır
  • Balkon bahçelerinde yetiştirilen havuçlar küçük olduğu için salata yapmak için oldukça uygundur
  • Ayrıca gözlerimizin sağlığı için oldukça önemli olan bileşenler içerir

Evde havuç yetiştirmek için gerekli olan malzemeler;

  • 5 adet havuç
  • 30 cm derinlik 50 cm uzunluk da bir saklı
  • Kompost toprak
  • Sıvı gübre

Yapılışı

havuc-yetistirme

Öncelikle sebzelerinizi seçerek üst kısımlarını kesmek ile başlamalısınız. Yukarıdaki görselde nasıl keseceğinizi görebilirsiniz. Bunun için yemek hazırlarken üst kısımlarını kesip attığınız havuçları filizlenmesi için bir kenara ayırabilirsiniz.

Daha sonra bu üst kısımları kesilmiş olan havuçların filizlenmesi için su ile dolu bir kaba koymak gereklidir. Filizlendikten sonra saksıya ekebilirsiniz. Saksının en dibine küçük taşlar ve çakıllar koyarak drenaj olması için yeterli alan kazanmalısınız.

Havuçlar yılın her ayında ekilebilir. Güneşi çok sevdiklerinden dolayı devamlı balkonda kalmaları gereklidir. Haftada bir veya iki kere azar azar sula malısınız.

Hasat Zamanı

Saksının üzerinde görünen havuçların ne zaman hasat yapılacağını nasıl anlayacaksınız. Bu süreç yaklaşık olarak 2 haftadır. Sadece bakımlarını yaparak 5 veya 8 cm kadar uzamalarını bekleyerek hasat yapabilirsiniz. Uzun ve şekli güzel havuçlar yetişmez daha kısa ve şekilsiz olabilir bu daha iyi tamamen organik havuçlarınızı çocuklarınıza güvenle yedirebilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
Yiyeceklerin Ömrünü Uzatırken Bütçenizi Koruyun
Yiyeceklerin Ömrünü Uzatırken Bütçenizi Koruyun

Yiyeceklerinizin ömrünü uzatırken bütçenizi koruyabilirsiniz. Üstelik bu durum için para harcamanıza gerek yok. Yapılan araştırmalar Amerika Birleşik Devletlerinde bir ailenin...

Kapat