Buzdolabına Konulmaması Gereken 10 Yiyecek

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Buzdolabına Konulmaması Gereken 10 Yiyecek
6 Ocak 2018 365 defa okundu 0 yorum

Bir çok yiyeceğin buzdolabında muhafaza etmek ömrünü uzatır diye biliriz. Fakat  o bir çok yiyeceğin içerisinde koyulmaması gereken yiyeceklerde mevcuttur. Buz dolabına konulan yiyeceklerin bazıları kokusu nedeniyle buzdolabında olan diğer yiyeceklere zarar verir.

Bazıları ise  buzdolabına girince akışkanlığını kaybeder yani doğru bildiğim bir çok şeyin yanlış olması gibi buzdolabında muhafaza ettiğimiz yiyeceklerin de aslında yerlerinin doğru olmadığını bilmemiz lazım.  Buzdolabımızın içerisinde olan diğer besinlere de zarar vermemesi için doğru saklama alanlarını tercih etmeliyiz. Şimdi size buzdolabına konulmaması gereken 10 yiyeceğin neler olduğunu anlatacağım.

Sarımsak

sarimsak

Sarımsak kuru nemsiz alanda saklanmalıdır. Buzdolabına konulur ise içerindeki özelliklerini kaybeder ve beklenilenden daha çabuk bozulmasına neden olur.

Bal

bal

Bal buzdolabına konulduğu zaman akışkanlığını kaybedip katı hale gelecektir. Kullanımı zorlaşmış olacaktır. Bu nedenden dolayı balı sıcak bir yerde bekletin akışkanlığını kaybetmesin ve kristalleşme olmasın.

Ekmek

ekmek

Bir çok insan ekmeğin buzdolabında saklandığında uzun süre dayanacağını zanneder. Yanlış bir düşüncedir bu buzdolabına giren ekmek yumuşar( nemlenir ) ve küflenmesi kolaylaşır. Ekmeğin uzun süre dayanması için kuru bir yerde saklamanız gerekir.

Çikolata

cikolata

Buzdolabında saklanan çikolata sertleşir ve koku alır. İlk günkü tazeliğini kaybeder bayatlaşır. Çok sıcak havalar da çikolatanızı serin bir yerde muhafaza edin tadını kaybetmemesi için buzdolabına koymayınız.

Soğan

sogan

Soğan buzdolabında muhafaza edilmeyecek yiyecekler arasındadır. Buzdolabına konulan soğanın nemden dolayı ömrü azalır küf atar ve bozulur. Bundan dolayı serin ve kuru yerde saklayınız.

Türk Kahvesi

kahve

Türk kahvesi koku çekme özelliğinden dolayı buzdolabına konulduğu zaman tüm kokuları çeker nem aldığı içinde küflenir. Türk kahvesini ağzı kapalı kuru bir yerde saklayabilirsiniz.

Zeytinyağı

zeytinyagi

Zeytin yağı gibi benzeri akışkan yağlar buzdolaplarında saklanmamalıdır. Çünkü akışkanlığını kaybeder margarinler gibi katı bir hal alırlar. Bu sebepten dolayı sıvı yağlarınızı kuru ve karanlık ortamda saklamanız uygundur.

Muz

muz

Muz ve benzeri meyveleri buzdolabına koyarsanız olgunlaşmamız olan meyvenizin olgunlaşmasını engellemiş olursunuz. Muzumuzun olgunlaşması için sıcak bir yerde tutmamız yeterli olacaktır.

Çilek

cilek

Çilek buzdolabında saklanması gereken yiyecekler arasında yer alır. Fakat saklamak için gerekilenleri yerine getirmezseniz meyveniz buzdolabında olmasına rağmen çürür. Bu gereken durum nedir size açıklayacağım. Eğer çileğiniz yıkanmış ise buzdolabında saklamanızın ona faydası yokturdur. Yıkanmış çilek buzdolabına konulmaz dışarıda daha uzun saklanabilir.

Pekmez

pekmez

Pekmez de bal gibi akışkan kullanılması gerektiği için buz dolabına konulmaz. Akışkanlığını kaybeder ve kristalleşir. Kendimiz yada çocuklarımız için yenmez hale geldiğinden buzdolabında muhafaza etmek yerine kuru sıcak bir ortamda saklayınız.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
Günlük Yaşamda Kullandığımız 8 Gerecin Kullanım Alanları
Günlük Yaşamda Kullandığımız 8 Gerecin Kullanım Alanları

Hemen her gün kullandığımız araç ve gereçlerin hayatımıza getirdiği kolaylıkların , öneminin neler olduğu bilmek ve yaşam standartlarımızın kalitesini yükseltmek...

Kapat