Yumurtanın İçindeki Sihirli Vitaminler

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
4,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Yumurtanın İçindeki Sihirli Vitaminler
18 Kasım 2017 368 defa okundu 0 yorum

Kolesterole olumsuz etki yarattığı düşüncesi ile uzun süre tartışılan gıdalardan biri olan yumurta son yıllarda ise faydalı gıdalar arasında ki yerini yavaş yavaş almaya başlamıştır. Yumurtanın kötü şöhretinin nedeni ise içeriğinde ki kolesterol miktarıdır.

Günümüzde ise kolesterolün yumurta içinde ki etkisi üzerine yapılan araştırmalar göstermiştir ki yumurta içindeki kolesterol kötü kolesterolü değil iyi kolesterolü yükseltmektedir. 1 adet orta boy yumurta içerisinde yaklaşık olarak 186 mg kolesterol yer almaktadır.

Bu miktar ise sağlıklı olan bir insanın 1 günde alması gereken kolesterol miktarının yaklaşık değer olarak yarısını vermektedir. Yani 1 günde tüketilen 1 adet yumurta kötü kolesterole neden olmamakta fakat yumurta tükettikten sonra alınan gıdalara kolesterolünüzü yükseltmemesi adına dikkat etmelisiniz. Yüksek kolesterol kaynaklı düzenli olarak kullanmış olduğunuz ilaçlar var ise yumurta tüketip tüketmeme konusunda tereddütte kaldığınızda hekiminizden destek alabilirsiniz.

Yumurtanın Sağlığınız için Faydaları

Yumurta içerisinde birçok besin bulunduran bir gıdadır. Yumurta içinde yer ala vitaminlerden ise kısaca bahsedecek olur isek protein, omega3, b vitamini, kolin, selenyum ve d vitaminidir. Bu maddelerden de kısaca bahsetmekte yarar görmekteyiz.

Protein

Yumurtanın en büyük özelliklerinden bir tanesi de kırmızı et şile kıyaslandığında hem daha ucuz hem de daha faydalı bir protein kaynağına sahip olmasıdır. Bir adet yumurta günlük protein ihtiyacınızın yaklaşık olarak %11 i kadarını karşılamaktadır. Haftada 6 adet tüketilen yumurta vücuttaki enerji üretimini belli oranda artırmaktadır.

Omega3

Kanser, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini düşürüyor olan omega3 yağ asitleri genel sağlığımızı koruyabilmek adına kritik öneme sahip olmaktadır. Fakat bu besin vücudumuzca üretilmeyen besinler arasında sayılmaktadır.

B vitamini

Kalp ile kasların normal fonksiyonunu devam ettirmesi adına önemli olan B1 ve B2 vitaminleri, sinir ve sindirim sistemleri tarafından kullanılan B3 vitamini normal bir büyüme ve gelişme için gerekli olan B5 ile B12 vitaminleri gıdalar yolu ile alınan protein vücut tarafından işlenmesinde kullanılan ve bağışıklık sistemi için gerekli olan B6 vitamini yani kısaca tüm B vitaminleri yumurta içinde bulunmaktadır.

Kolin

Kolin b kompleks vitaminlerden bir tanesidir. Vücudun normal fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli bileşenleri barındırmaktadır. Hücre yapısının korunması ve yağların kan yolu ile karaciğere taşınması gibi önemli fonksiyonları olan kolinin eksikliğinde damar tıkanıklığı ya da karaciğer hastalıları gibi nörolojik hastalıkların riski de artmaktadır.

Selenyum

Selenyum minerali yeterli miktarda alınmadığında hipotrioid, halsizlik ve zihin zayıflığı gibi sorunlar görülebilmektedir. Yumurtada ise bunları karşılayacak olan selenyum miktarı yer almaktadır. Bu vitaminler ya da besin değerleri ile kalmayan yumurtalar için şimdi de başka bir konudan bahsedelim.

Marketlerde edindiğiniz yumurtalar ile çiftliklerde doğal koşullarda üretilen yumurtalar aynı değildir. Gelişen ve devamlılığı olan her sektörde olduğu gibi insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan gıda sektörüne de elini değdiren kötü niyetli kişiler yüzünden yenilen besinlere karşı sürekli bir tedirginlik halinde olan insanlar organik ürünler arayışı içine girmişlerdir. Bu gayet olması gereken bir haldir. Sizlerde sağlıklı besinler ile yaşam kalitenizden ödün vermeden sağlıklı gıdalar ile beslenmelisiniz. Sevdikleriniz ile devam edeceğiniz nice yollarınız olması dileği ile.

 

 

 

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
Buzdolabında Muhafaza Etmemeniz Gereken Yiyecekler
Buzdolabında Muhafaza Etmemeniz Gereken Yiyecekler

Genel olarak bireyler çoğu gıdaları bozulmamaları adına serin bir yerde muhafaza ederler ve bu genelde buzdolapları yahut derin dondurucular olur....

Kapat