Yumurta Lekesi Nasıl Temizlenir ?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
1,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Yumurta Lekesi Nasıl Temizlenir ?
8 Mayıs 2017 707 defa okundu 0 yorum

 

Meyvelerin, meyve sularının ve yumurtanın lekesi en zor lekeler arasındadır. Bu lekeler, zor temizlendiği gibi oldukça da rahatsız edici koku verirler. Özellikle yumurta lekesi yumurtanın sarı kısmı nedeni ile zor temizlenmekte ve kokusu zor giderilmektedir. Fakat yumurta lekesini gidermek için yapılacak basit yöntemler ile yumurta lekesinden ve onun salmış olduğu pis kokudan kurtulabilirsiniz.

Yumurta lekesinin giderilmesi için neler yapılabilir?

  • Eğer ki yumurta halınıza dökülmüş ise ve katılaşmamış ise yapmanız gereken şey 1 kâse kaşığı amonyak’ı kâsede karıştırarak sıvı hale getirmeniz ve daha sonra lekeli kısma uygulamanız gerekecektir. Daha sonra bulaşık teli ile iyice ovalayıp o kirli kısmın gitmesi için kuru bir bez ile sileceksiniz. Ve kötü kokunun gitmesi içinse şampuan ya da sıvı sabun ile ovalamanız yumurta lekesinin giderilmesinde sizlere yardımcı olacaktır.
  • Yumurta lekesi katılaşmış ise öncelikle yapmanız gereken şey öncelikle katılaşmış kısmı kazıyarak temizleyin. Daha sonra amonyaklı su hazırlayarak lekenin üzerine dökün. Amonyaklı su yerine oksijenli su da kullanabilirsiniz. Leke yumuşamaya başlayacaktır. Yumuşayan lekeyi bulaşık süngeri ile temizleyin. Eğer ki leke hala tam olarak geçmemişse üzerine pudra ve sofra tuzu dökün. Pudra ve sofra tuzu hem lekenin geçmesini sağlar hem de yumurta lekesinin salmış olduğu pis kokunun giderilmesinde etkilidir.
  • Küçük yumurta lekelerinin temizliğinde ise daha basit yöntemler uygulayabilirsiniz. Mesela üzerine sofra tuzu dökerek onu ovalayabilirsiniz. Geçmemesi halinde kumaşa ya da halıya zarar vermeyecek derecede tazyikli ve soğuk suyun altına tutarak lekenin gitmesi sağlanabilir.

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
yağ lekesi
Yağ Lekesi Çıkarmanın Kolay Yolları

Yaşamak için beslenmek gerekir ve yemeklerin hemen hepsi yağ içermektedir. Yağ lekeleri ile her ortamda karşılaşabilirsiniz. En çok da mutfakta...

Kapat