Yoğurt Nasıl Saklanır ?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Yoğurt Nasıl Saklanır ?
14 Şubat 2017 702 defa okundu 0 yorum

Bilindiği üzere, yoğurt mayalı bir gıda olduğu için birkaç gün içerisinde ekşimeye yüz tutar. Özellikle ev yoğurtları, katkı maddesi içeren yoğurtlara nazaran doğal olduğundan daha kısa ömürlü olur.

Elbette ki yoğurdun saklanma koşulu, yoğurdun daha uzun ömürlü olmasına neden olabilmektedir. Yoğurdu iyi şartlarda saklayabilirseniz, yoğurdunuzun eksime süresini uzatırsınız. Öncelikle yoğurt nasıl muhafaza edilir, ekşimesi engellenebilir mi, bilgilenmek gerekir.

Eğer yoğurdunuzu marketten alıyorsanız dikkat edeceğiniz ilk şey son kullanma tarihi olmalıdır. Yoğurdun üzerinde yazan son kullanma tarihleri aldığınız günden itibaren ne kadar uzun olursa uzun ömürlü olma şansı o kadar yüksektir. Ancak yoğurdunuzun kendiniz yapıyorsanız saklama şeklinize dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde yoğurdunuz bozularak, besin değerinden düşer.

Yoğurdunuzu mayalarken, yoğurt elde edeceğiniz kabın cam olmasına özen gösterin. Cam kavanozlar yoğurdun su salgılamasına neden olur. Böylece yoğurt daha sağlıklı olur.

Yoğurt sularını sakın atmayın için. B vitamini açısından oldukça zengin olan bu su sağlığına büyük yarar sağlar.

Yoğurdu serin yerlerde muhafaza edin. Yoğurt buzdolaplarında muhafaza edilir. Buzdolabında muhafaza edilen yoğurtların ağzını mutlaka sıkıca kapatınız. Eğer yoğurdunuz ekşir ve yenmeyecek kıvama gelirse üzülmeyin. Bundan da ayran ve lor peyniri yapma şansınız bulunmaktadır.

Yoğurt çok beklemeye gelmeyen bir gıdadır. Bu yüzden ne kadar çabuk tüketirseniz yararı o kadar büyüktür.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
soğan göz yaşarması
Soğan Doğrarken Göz Yaşarmaması İçin Ne Yapmalıyız ?

Merhabalar hemen hemen herkesin başının dertte olduğu bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Soğan Neden Ağlatır? Bunun cevabını vermeye çalışacağım ayrıca...

Kapat