Yoğurdun Saymak ile Bitmeyen Faydaları

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Yoğurdun Saymak ile Bitmeyen Faydaları
8 Aralık 2017 299 defa okundu 0 yorum

Yoğurdun çok çok eski zamanlardan gelen birçok faydası olduğunu ve birçok hastalığa faydalı tedavi amaçlı olduğunu herkes bilir. 16. Yüz yılda bir Türk hekim Fransa kralı 1. Francis’in hayatını keçi sütünden yapılan keçi yoğurdu ile hayatını kurtarmıştır.

Yoğurt C ve B12 vitaminlerinde içerdiği yoğurdun sağlık acısından önemli kılar kemik ve iskelet sağlık bakımındandı iyi gelir potasyum, Kalsiyum, sodyum, demir ve manganez içerir. Yoğurt soğuk algınlığını gidermek içinde etkili bir şifa kaynağıdır.

Zararlı bitkiler ve bakterilerinde enfeksiyon lar yoğurt etkisiz hale getir. Genel anlamda sindirim sistemi gibi birçok sedyede faydası vardır.  Yapılan birçok araştırmaya göre kilo vermeye de etkisinde vardır.

Yoğurt Zararlı Bakteri Oluşumunu Engeller

Yoğurt enfeksiyona neden olan zararlı bakterilerin dışarı atmasında yardımcı oluyor. Sindirim sistemine genel anlamda faydası çoktur. Yoğurdun sindirimi kolay olduğu için aksam saatlerinde tüketmek önerilir.

Yoğurt Kilo Vermeye Yardımcı Olmaktadır

yogurdun-zayıflamaya-faydasi

Yapılan birçok araştırmada yoğurdun kilo vermeye büyük anlamda katkısı olduğu açıklanmış ve yoğurdun içerisinde olan kalsiyum ve amino grup asittin vücuttaki yağları yaktıran bir besin olduğu anlaşılmıştır.

Yoğurtun aynı zamanda kasları da kuvvetlendirir. Aynı zamanda fazla yağlarında dışarı atılmasında büyük etki gösterir. Özelikle aksam saatinde tüketilen yoğurdun sindirim sistemini çalıştırtandan dolayı kilo vermede etkilidir.

Yoğurt Bünyeyi Kuvvetlendirir

Bir tabak yoğurt içerisinde önemli miktarda fosfor, riboflavin, iyot, çinko, potasyum ve vitamin b5 ( pantotenik asit)  içermektedir. Sinir sistemini düzgün çalışmasına yardımcı olur ayrıca kırmızı kan hücrelerini korur. Düzenli olarak tüketilen yoğurt birçok besinin eksiklik açığını kapatır.

Yoğurt Soğuk Algınlıklarından Korur

Yoğurdun kan hücrelerini güçlendirme özeliği vardır. Tüketilen günlük bir miktar yoğurt vücudumuzdaki birçok mikropla savaşır. Bu konuyla alakalı birçok araştırma yapılmıştır güçlü bağışıklık sistemi kış aylarında soğuk algınlığı riskini azaltır.

Yoğurt Diş Sağlığına Faydasında Çoktur

Günlük olarak tüketilen bir kâse yoğurt diş ve diş etlerinin bağlı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bununla birlikte yoğurdun bol miktarda içerdiği laktik asitler diş etlerinin korumada büyük önem taşıyor. Nefes kokusunu önler. Diş ve diş sağlığında çok faydalıdır.

Yoğurdun Cilde Faydası

yogurt-cilt-sagligi

Yoğurdu cilt hücrelerinin yenilenmesi yardımcı olur cilt sağlığına birçok faydası vardır. Cildi ölü hücrelerden temizler parlaklık verir. Ayetinde cilde oluşan çizgilerin ve tahrişlerin ortadan kalkmasına neden olur.

Yoğurt Tansiyonu Düzenler

15 yıl süren bir çalışmadan sonra günlük bir kâse yoğurt kişilerin tansiyon riskini azaltır. Günlük tuz tüketiminiz aşmamız durumunda Hipertansiyon, kalp ve böbrek hastalıklarına yakalanma ihtimalimiz yükselir. Yoğurdun düşük kalorili olması ve şekersiz olması sebebi tansiyon hastalığına yakalanma ihtimalini düşürecektir.

Yoğurt ve yulaf ezmesi isteğe göre karıştırılarak hipertansiyon hastalıklarının bağlı şikâyetleri azaltır. Yoğurt tek basına tüketildiğinde son derecede faydalı bir besindir. Ancak yoğurdu yerken içerisine pekmez ve bal karıştırılması tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Yağsız sütten yapılmış yoğurt yüksek tansiyon gözle apaçık şekilde görülür.

Yoğurdun Göz Sağlığına Faydası

yogurt-goz-sagligi

Yoğurdu gözaltlarındaki kararmalara uygulayıp 20 dakika kalacak şekilde uygulayın şişme ve kararmaları yoğurt sayesinde gidebilir. Yaşlılığın ilk ve göle görülür belirtisi olan cilt kırışıklıkları çeşitli bölgelerde hızlı oluşabilir. Kırışıklık ve kararma olan bölgeye uygulanırsa kolaylıkla bu cilt bozukluklarından kurtulabilirsiniz. Günlük yeterli miktarda yoğurt tüketimi cildimiz için çok önemlidir.

Yoğurdun Zararları

Yoğurdun genel anlamdan pek bir zararı yoktur aslında hata ilaç tedavisi gören hastaların da bir risk taşıdığı söylenemez.  Karanfil ve rezene vb. bitkiler ilaç tedavisi gören hastalara zarar verebilmektedir. Yalnızca zamanı geçmiş ve çok aşırı yoğurt tüketimi bazı sorunlara neden olabilir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
corba yapiminda yapilan hatalar
Çorba Yapımında En Sık Yapılan Hatalar

Sofralar da çorba olmadan yemeğe başlamayan bir millet olarak sizlerin de her akşam evlerinizde çorba piştiğinizi yemeğe ilk olarak bir...

Kapat