Yiyeceklerin Ömrünü Uzatırken Bütçenizi Koruyun

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Yiyeceklerin Ömrünü Uzatırken Bütçenizi Koruyun
1 Ocak 2018 322 defa okundu 0 yorum

Yiyeceklerinizin ömrünü uzatırken bütçenizi koruyabilirsiniz. Üstelik bu durum için para harcamanıza gerek yok. Yapılan araştırmalar Amerika Birleşik Devletlerinde bir ailenin yılda ortalama 1.600 dolarlık yiyecek israfı yapılmaktadır.

Bu oranlarda yapılacak bir çok şey olduğunu düşünürsek bu israf oldukça fazla gibi görünüyor. Afrika’da milyonlarca çocuğun aç olduğu düşünülürse bu rakam oldukça fazla bir israftır.

Yiyecekleri doğru yöntemlerle saklayarak hem israf etmemiş hemde kullanım ömürlerini uzatmış olursunuz. İşte sizler için yiyeceklerinizin ömrünü uzatmak için uygulayacağınız birbirinden farklı yöntemler.

Buz Kalıbında Yumurta Saklama

yumurta

Yumurta kullanım süresi bakımında kısa olan bir besindir. Fazladan aldığınız yumurtalarınızı saklayacağınız farklı bir yöntem ile karşınızdayız. Buz kalıplarının küplerine ilave ettiğiniz yumurtalarınızı buzlukta kolaylıkla saklayabilirsiniz.

Dondurucuda Süt Saklamak

sut

Paketini açmadığınız sütün son kullanım tarihi yaklaştı mı? Yapmanız gereken hemen dondurucuya koymak. Böylelikle dondurucuda 3 ay kadar saklayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenlerde ise sütü koyduğunuz alanda genişlik olmalı bu patlamasını önlemek içindir.

Ayrıca sütü kullanmak istediğinizde dondurucudan alarak buzdolabının içine koymanız ve burada çözülmesini beklemeniz. Direk buzluktan buzdolabının dışına çıkardığınızda ise sütünüz bozulabilir.

Fileli Çorapta Soğan Saklamak

sogan

Kulağınıza saçma ve tuhaf gelebilir fakat fileli çorap içinde muhafaza edeceğiniz soğanın ömrünü altı ay saklayabilirsiniz. Buda bilmeniz gereken ilk şey filelin ilk kısmına birden fazla soğan eklemek. Daha sonra bu durumu filelin sonuna kadar devam ettirmek.

Domatesleri Buzlukta Saklamak

domates

Bu bir çok kadının bildiği yöntemlerden biridir. Özellikle yaz mevsiminde kışa girmeden önceden uygulanarak taze ve lezzetli şekilde tüketilmeyi sağlamaktadırlar.

Bunun için rendelediğiniz domatesleri buzdolabı poşetine yerleştirerek buzluğa yetiştirmeniz ve donmaya yakın bıçağın tersi ile parçalara bölerek bu şekilde donmasını sağlamak.

Kıyma Saklama

kiyma

Yukarıda anlattığımız domates saklama yönteminin aynısını kıyma içinde yapabilirsiniz. Kilitli poşetlere eklenen kıymalar donmak üzere iken bir çubuk ile göz göz kullanacağınız miktarlara göre porsiyonlara böl melisiniz. Bu miktarlar ihtiyacınız olduğunda direk çıkarılarak kullanımı kolaylaştırır.

Muz Saklama Yöntemi

muz

Muzların çabucak kararması bir çok kişinin başına gelmiş bir durumdur. Siz daha bitiremeden muzlar kötü duruma gelmektedir. Bu sorununda bir çözümü elbette mümkündür. marketten aldığınız muzların kök kısımlarını streç ile sıkıca sararak çok uzun süre kararmasını engellemiş olursunuz.

Taze Baharat Saklama Yöntemi

baharat

Taze baharatları taze olarak saklamak istiyorsanız yapacağınız şey çok basit. Taze sebze ve baharatları kurutmadan taze olarak saklamak istiyorsanız buzlukların iç kısımlarına yaprakları yerleştirerek üzerine zeytinyağı ekleyerek buzlukta dondurmak ihtiyacınız olduğunda buzluktan çıkarmak ve yemeklerinize eklemektedir.

Sizlerde bu yöntemler ile besinlerin izi kolayca saklayarak israftan kaçınabilir ve taze olarak tüketebilirsiniz. İsraf etmemek için yapmanız gereken besinleri uygun saklama koşullarında saklamak.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
Nazar Otu Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
Nazar Otu Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Nazar otunun geçmişi eskilere dayanmaktadır. Nenelerimiz  nazar otunun nazar iyi geldiğini söylerlerdi. Her gün birer tane evin içinde yakar kötü...

Kapat