Yeşil Çayın En İyi 9 Faydası ve Yararı

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Yeşil Çayın En İyi 9 Faydası ve Yararı
8 Ekim 2017 432 defa okundu 0 yorum

Yeşil çay, kilo vermeye yardımcı olması ile ünlüdür;

Özellikle orta tempo bir egzersizle birleştirdiğinizde, size çok yardımcı olan bir ilavedir. Çoğu sporcu fiziksel aktiviteden sonra yeşil çayı tercih eder. Aynı zamanda sağlığınız için kahve veya siyah çaydan alamayacağınız katkıyı sağlamak için bir dizi avantaj sağlar. Ayrıca yeşil çay yeterli dozda kafein bulunduruyor. Kafein bunama ve Parkinson riskini azaltır, hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.

FASEB Journal gazetesinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yeşil çayın, yüksek yağ ve yüksek früktoz diyetleriyle indüklenen insülin direncini bozuklukları hafifletmesine yardımcı olduğunu anlaşılmıştır. Bu gibi şeylerin yanı sıra, yeşil çay güçlü bir antioksidandır, kansere karşı direnç sağlar, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcıdır, kalp sağlığına yararları vardır, kan basıncını dengede tutar, diş çürüklerini önler, metabolizmayı hızlandırır, kilo verme konusunda yardımcı olur ve bağışıklık sistemine yardımcı olur.

yeşil çay yararları

1- Vücutta Antioksidan Etkisi Yaratır

Yeşil çaydaki antioksidanlar, vücudunuzu istenmeyen toksinlerden arındırıp nemlendirerek vücudunuzda detoks etkisi yaratırlar.

Örneğin, katehinler karaciğerinizdeki toksisiteyi düşürmeye yardımcı olur; karaciğer vücudunuzdaki en büyük detoks yapıcı organıdır. Ayrıca katehin DNA hasarı, kanser, kan pıhtılaşması ve ateroskleroz gibi tıpta ciddi olarak nitelendirilen hastalıklara neden olan ve katkıda bulunan serbest radikallerin vücuttan atılıp temizlenmesini hızlandırabiliyor.Bahsettiğimiz bu antioksidanlar diğer çaylara göre yeşil çayda daha konsantre halde bulunurlar çünkü yeşil çayın yaprakları siyah çaylara ve kahveye göre daha az işlenip servis ediliyor.

yeşil çay yararları

2-Böbrek hasarının toksisiteden korunmasına yardımcı olur

Yeşil, uzun zamandır vücuda sağladığı detoks etkisiyle bilinmektedir.
AIIMS’de yapılan bir araştırmaya göre , kanser ilacı olarak bilinen sisplatin’in neden olduğu toksisiteyi ve böbrek hasarını gidermeye yardımcı olduğunu açıkladı. Doktorunuz bu gibi durumlarda aşırıya kaçmadan belli aralıklar ile yeşil çay almanızı tavsiye edebilir. Fakat yeşil çayı aşırı kullanmanız durumunda içerdiği bazı maddeler böbreğinize zarar verebilir.

Örneğin yeşil çay kafein bakımından zengindir, eğer yeşil çayı çok içerseniz vücudunuzdaki kafein miktarı artar ve kan basıncınızı yükseltir. Yükselen kan basıncı damar duvarlarına aşırı baskı yapar ve hasarlı böbrek dokularını arttırır. Sonuç olarak, böbrek hastalığı yanlış gıda veya içecek seçiminde ya da bu seçimlerde aşırıya kaçılması durumunda daha da kötüye gidebilir.

Yeşil çay farklı tıbbi durumlarda böbrek hastalığına sahip hastalar için değişebilir bir seçenektir. Kendi durumunuza göre doğru şekilde yeşil çay alabilirseniz bu sizin yararınızadır. Aksi takdirde bu durum daha da kötüleşebilir. Yeşil çayı denemeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

kemik iliği

3-Kemik iliği bozuklukları olan insanlara yardımcı olur.

Journal of Biological Chemistry’de yapılan bir araştırmada, yeşil çay yapraklarında bulunan polifenolün, kemik iliği bozukluklarıyla ilişkili tıbbi komplikasyonların üstesinden gelmesine yardımcı olabileceği ortaya çıktı .

Polifenoller her molekülde çok sayıda fenol grubunun yer aldığı bileşiklerdir. Polifenoller çoğunlukla bitkilerde yer alır ve bitkilerin renklenmelerinden, mesela sonbahardaki yaprak renklerinden sorumludurlar. Antioksidan özelliklerinden ötürü birey sıhhatine mümkün mertebede yararları vardır.

Çalışmalarda polifenoller Anti-radyasyon etkisi ile kemik iliği bozukluklarını etkili bir şekilde engelleyebilir olduğu görülmüştür. Polifenoller ayrıca radyasyonu önlemede hatırı sayılır etkide bulunmaktadır.

yeşil çay fayda

4- Kolesterol seviyelerini stabilize eder

Yeşil çaydaki katesinler vücudun düşük yoğunluklu (LDL) kolesterol düzeylerini düşürdüğünden, diğer kardiyovasküler hastalıkların yanı sıra damarlardaki tıkanıklığı engellemeye neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca halk arasında tromboz olarak bilinen normal olmayan kan pıhtılaşması sonucu ortaya çıkan damar tıkanıklığı riskini de hatırı sayılır bir biçimde azalttığı bilinmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 1000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay kapsüllerinden kullanmak ya da düzenli olarak yeşil çay tüketmenin kötü kolesterolü düşürmede ciddi faydalara neden olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda, yeşil çayın kötü kolesterolün bağırsakta emilimini azalttığı ortaya çıkmıştır. Pomona’da olan Western Üniversitesi araştırma görevlisi Olivia Phung verdiği bir demeçte “Eğer yüksek kolesterol için ilaç kullanmakta iseniz bu ilaçlara bağlı kalmalı ve yeşil çay tüketmemelisiniz.” Dedi. Ancak henüz ilaç tedavisine başlamadıysanız, doktorunuzu rızası doğrultusunda kötü kolesterol seviyenizi minimuma indirebilmek için yeşil çay kullanabilirsiniz.

yeşil çay cilt sağlığı

5-Daha sağlıklı bir cildiniz olmasına olanak sağlar

Yeşil çaydaki antioksidanlar geç yaşlanmaya ve ince çizgilerin, kırışıklıkların ve güneş ışınlarının hasar görmesi gibi bazı yaşa bağlı koşulların bir ölçüde önlenmesine yardımcı olurlar. Ayrıca zararlı toksinleri cildinizden atar, sağlıklı bir cildiniz olmasında yardımcı olur.

Yeşil çay cilt üzerinde güneş nedeniyle oluşmuş yanıkları iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca UV ışınlarını etkisiz kılarak cildi korur. Yapılan bir araştırmaya göre günde 2 bardağa kadar yeşil çay tüketen bir insanın, tüketmeyenlere göre cilt kanserine yakalanma olasılığı %65 daha az olduğu görülmüştür.

Ayrıca Yeşil çayda bulunan antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri ile cilt üzerinde yaşlanmayı yavaşlatıp, cildin elastikiyetini artırmasında yardımcı oluyor. Sedef, Kepe ve Akne gibi cilt hastalıklarını önlemede yardımcı oluyor.

yeşil çay

6-Fiziksel, zihinsel stres ve yorgunluklara karşı sizi rahatlatır.

Yeşil çaydaki polifenoller, enerji seviyenizi artırmanıza, odaklanmanızı artırmanıza yardımcı olur ve stresinizi hafifletir. Antioksidanların varlığı aynı zamanda zihninizi ve bedeninizi yatıştırmanıza yardımcı olur, ruh halinizi geliştirir.

Polifenoller, çoğu kanser karşıtı faaliyet gösteren güçlü bir antioksidandır. Bu bileşkelerin 4.000’den fazla çeşidi vardır ve flavonoidler, antosiyaninler, izoflavonlar dahil olmak üzere çok sayıda sınıf ve altsınıfa ayrılmaktadır. Polifenoller, diğer antioksidanlar gibi hücrelerin “oksidatif stres” olarak bilinen normal ancak zarar verici fizyolojik süreçlerden korunmasına yardımcı olur.

Yeşil çay, uykusuzluk ve strese bağlı olarak gözlerde oluşan sorunlara karşı rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki oluşturmaktadır.

Ülkemizde her yirmi kişiden birinde görülen ve tedavi edilmediğinde kişilerin yaşam kalitesini bozan depresyonu yeniyor. İçimiyle ferahlık veren, uyarıcı, canlandırıcı yeşil çayın tadı limon tuzu ve C vitamini de eklenerek daha lezzetli duruma getirilebilir.

yeşilçay

7-Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Polifenol ve flavonoid gibi bileşikler, bağışıklık sisteminize katkıda bulunur ve vücudunuzun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olur. İçindeki antioksidanlar vücudunuzu, vücudundaki hücrelere ve dokulara zarar veren serbest radikallerden korur.

Kış mevsiminde ilgisiz havalarla beraber hastalıklar da sık kapıyı çalıyor. Beden direncinin azalmasıyla beraber soğuk algınlığı ve gribe yakalanma şansımız da çoğalıyor. Dünyanın en mühim sağlık sorunu olarak nitelendirilen enfeksiyon hastalıklarına karşın yeteri kadar ve iyi bir şekilde beslenerek bağışıklığı kuvvetlendirmek olası. Sebze, meyve ve kuru baklagillerin yanında, zaman içinde tüketeceğiniz birtakım çaylarıyla ile de bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Dondurucu kış günlerinde hanede, ofiste kolaylıkla hazırlayıp zaman içinde tüketeceğiniz iki-üç fincan çayı ile beden direncini artırmanız olasıdır.

yeşilçay yan etkileri

8-Balgam oluşumunu engeller.

Yeşil çaydaki polifenoller, enfeksiyona karşı savaşta ve balgam oluşumunu azaltmada anti-bakteriyel özelliklere sahiptirler.

beyin

9-Beyin işlevini geliştirir ve beyin hastalığından korur

Yeşil çay, hafızanızı artırmak için doğru miktarda kafein içerir, ancak sizi ‘gergin’ hale getirmek için fazla kafein içermez. (Çok fazla kafein gerginlik konusunda yan etki yaratmaktadır).

Ayrıca yapılan araştırmalar kateşin bileşiğinin Alzheimer ve Parkinson hastalığının gelişme riskini azaltabileceğini de ortaya koymuştur.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
yılbaşı tarifleri
Yılbaşı Gecesi için Birbirinden Lezzetli 12 Tarif

Yılbaşı gecesi misafirleriniz mi var? Ya da ailenizle keyifli bir yemek yemeyi mi planlıyorsunuz? Yılbaşı denince akla gelen iki önemli...

Kapat