Yemekleri Kendi Suyunda Pişirme Yöntemleri

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Yemekleri Kendi Suyunda Pişirme Yöntemleri
10 Eylül 2017 685 defa okundu 0 yorum

Birçok sebze suda haşlandığında vitamin ve minerallerini suda bırakır. Buda besin değeri açısından istenilen bir durum değildir. Bu yüzden yemekleri kendi suyunda pişirmek çok akıllıca bir yöntemdir.

Yemekleri kendi suyunda pişirmek demek, sebzelere hiçbir sıvı katmadan pişirme yöntemine verilen addır. Yemekleri kendi suyunda pişirme yöntemi nelerdir, diye düşünen ev hanımlarımıza hemen kısaca anlatalım.

Yemekleri kendi suyunda pişirme yöntemlerinden en ideal olanı buhar ile pişirme yöntemidir. Elbette ki buhar ile pişirmek için buharlaşmaya elverişli pişirme tencereleri kullanılmalıdır. Elbette ki pirime yöntemlerine göre, farklı pişirme kapları bulunur. Yemek ocakta pişirilecekse buharlaştırıcı bir tencere işinizi görecektir. Yiyecekleriniz kendi suyunda pişsin istiyorsanız tencere seçimleriniz, çelik ve yayvan olmalıdır.

Eğer yemekleri kendi suyuyla fırında pişirmek istiyorsanız o zaman kalın kenarlıklı tepsiler tercih edilmelidir. Tepside pişirilecek olan yemeğinizin ağız kısmı uygun bir kapak yardımı ile kapatılmalıdır. Eğer uygun bir kapak yok ise alüminyum folyo ile de kapatabilirsiniz.

Yemekleri kendi suyunda pişirme yöntemi nelerdir, dediğimizde bir çok kişi yemeğin su ile haşlanması olarak algılar. Oysa hiçbir sıvı koymadan yemeğinizin daha lezzetli ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle et ve sebze yemekleri için su kullanmamak besinlerin gerçek değerinde size fayda sağlamasına neden olur. Sebze yemekleri fırında 120 ila 140 C° arasında çok sağlıklı olarak kendi suyunda pişebilir.

Kendi suyu ile pişen yemekler etin yanına garnitür olarak kullanılabileceği gibi, zeytinyağlıda olabilir. Kendi suyunda pişirilen yemeklerin püf noktası buhara dayandığı için pişirilen kabın kapağı mutlaka kapatılmalıdır.

Kendi suyunda pişen yemekler, suda pişirilen yemeklerden daha lezzetli ve sağlıklıdır. Ocak kullanılarak pişirilen yemeklerde kısıt ateş kullanılmalıdır. Harlı ateş sebzeleri tam olarak pişmesini engelleyip, yemeği aceleye getirecektir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Önceki yazıyı okuyun:
diyet listesi
7 Günlük Meyve Diyeti Listesi ile Zayıflayın

Birçok zayıflatma yöntemlerini uyguladığınız halde başarılı olamaydıysanız, sizlere harika bir diyet çalışması hakkında bilgiler sunmak isteriz. Sadece 1 hafta boyunca...

Kapat