Yemek Tuzlu Olduysa Ne Yapmalı ?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
2 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Yemek Tuzlu Olduysa Ne Yapmalı ?
27 Şubat 2017 725 defa okundu 0 yorum

Bin bir emekle yapılan yemeklerde bazen tuz miktarını ayarlamakta zorluk yaşanabiliyor. Tuz yemekte az olduğunda daha sonra ilave edilerek durum kurtarılabiliyor.

Peki ya yemeğe gereğinden çok fazla miktarda tuz eklendiyse bütün yemek boşa mı gidecek. Tabi ki de bu sorunun cevabı hayır. Size söyleyeceğimiz bir takım yöntemleri uygulayarak çok fazla tuz katılan yemeklerinizin boşa gitmesini önleyebilirsiniz.

İşte tuzlu yemeklerin tadını düzeltmek için bazı ipuçları;

Genellikle çorbalar çok tuzlu olduğunda çoğumuzun aklına ilk olarak çok aşırı olan tuz oranını dengelemek için çorba içerisine bir miktar su eklemek gelmektedir. Fakat bunu yaptığınız zaman da çorbanızın kıvamı bozulacaktır. Buna ek olarak çorbanın tadı da bozulur. Bunun için çok fazla tuzlu olan çorbaya su yerine süt katmanız daha uygundur.

Çorbaya ilave edeceğiniz süt miktarı çorbanın türüne ve tuzun oranına göre farklılık göstermektedir. Mesela sebze çorbalarında süt eklemek tadını bozmayacağı için bu tür çorbalara süt eklendiği zaman hem tuz miktarı azalacak hem de çorbanızın tadı daha güzel olacaktır. Ancak süt tadının yakışmadığı çorbalar da olabilir. Orneğin domates çorbasına süt tadı yakışmamaktadır.

Bu tür çorbalarda da tuz miktarını düzenlemek için bir adet patatesi soyup çorbanıza ilave etmeniz bu sorunu çözecektir. Patates çorbanıza tat olarak yakışıyorsa ezerek çorbaya ilave edebilir ya da patatesi istemiyorsanız daha sonra çorbanızın içerisinden ayırabilirsiniz.

Aynı şekilde tencerede yapılan yemeklerde de patates ekleyerek fazla olan tuz miktarını dengeleyebilmeniz mümkündür.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
yanan tencere kurtarma
Yanan Tencere Nasıl Parlatılır?

Dibi tutan, yanık tencereler nasıl kurtarılır? Bunun için pek çok çözüm yolu bulunmaktadır. Yanın tencerenin hangi malzemeden yapıldığı ve içinde...

Kapat