Vücudumuz için Gerekli olan Aminoasitler

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Vücudumuz için Gerekli olan Aminoasitler
11 Ocak 2018 280 defa okundu 0 yorum

Proteinlerin en küçük yapı taşına aminoasit denir. Mikro besinleri optimize ederek vücut fonksiyonlarını yerine getirme büyüme ve sağlıklı kalma gibi işlevleri yerine getirir. Vücudumuz kendi kendine temel olan aminoasitleri üretemez bunun için beslenme yoluyla almamız gerekiyor. Diğer her türlü aminoasidi vücudumuz kendisi üretmektedir.

Yediğimiz yiyeceklerden aldığımız aminoasitler proteinleri oluşturur. Protein sindirildiği zaman tekrar aminoasitlerine ayrıştırılır ve vücutta farklı amaçlar için kullanılır. Bu yüzden yediklerimizden aldığımız her bir aminoasidin vücutta ayrı bir işlevi olduğunu anlamamız çok önemlidir. Tabi kaslarımızı geliştirmemiz için de aminoaside ihtiyacımız vardır.

Aminoasit ne işe yarar

yararli-amino

Uc uca eklenerek protein sentezlerler sentezlenen aminoasitler ihtiyaç olduğu taktirde parçalanarak kullanıma hazır hale gelirler. Vücudumuzun asit seviyelerinin düzenlenmesinde, bağışıklık sistemlerimizin düzenlenmesinde, vücudumuzdaki yararlı maddelerin aktarımında ve bedenimizin enerji deposuna destek olmaktadır. Sonradan kullanılmak üzere bu şekilde depolanmasına translasyon denilmektedir.

Aminoasit çeşitleri

Hap şeklinde olanlar;  halk arasında oldukça yaygın aminoasit türüdür.Yaygın kullanılma sebebi de tadı ve içim zorluğu olmamasıdır. Fiyat olarak da en uygun aminoasit kullanım türü olduğu kolaylıkla anlaşılır. Ilık su ile tüketildiği zaman 15 dakika gibi kısa bir sürede kana karışırlar.

Toz şeklinde olanlar; bir bardak suya karıştırılarak kullanılır, tatları kötü olduğundan pek tavsiye edilmezler. Hap türüne göre biraz daha fazla kullanılmasının tek sebebi kana daha hızlı karışmasıdır. Hem protein tozu hem de toz aminoasit kullanılırsa sizi ve midenizi çok fazla yorabilir.

hap-amino

Sıvı şeklinde olanlar; çok yüksek değerlere sahip olduklarından en çok tercih edilen türdür. Bu nedenden dolayı çoğu insan tarafından kullanılırlar. En büyük özellikleri ise kana çok hızlı karışıp direk kaslara etki ederler.

Haller bakımından 3’e ayrılan aminoasitler, üretici firmaların hedef kitlelerine göre de farklılık göstermektedir. Bu bakımdan 5 farklı aminoasit çeşidi mevcuttur. Bunlar;

BCAA, Glutamin, AOL, Likit aminoasit ve Kompleks aminoasitlerdir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
Omega 3 Nedir ?
Omega 3 Nedir ?

Omega 3 yağları doymamış yağ asitleri grubuna dahil olan yağ asitleridir, insan vücudu tarafından üretilmez bu yüzden dışarıdan alınması gerekir....

Kapat