Uyumayı Kolaylaştıran Besinler

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Uyumayı Kolaylaştıran Besinler
5 Ocak 2018 282 defa okundu 0 yorum

sağlıklı bir yaşamın temel gereksinimlerinden olan sağlıklı bir uyku oldukça önemlidir. Uzmanlar düzenli uyku ile sağlıklı ve dengeli beslenmenin ilişkili olduğunu açıklamıştır. Özellikle sütün içerisinde bulunan B6, B12 vitaminleri uykuyu düzenleyici etkisinden dolayı her gece uyumadan önce bir bardak süt içmek kaliteli bir uyku düzeni için oldukça önemlidir.

İnsanlar için ortak ve zorunlu bir gereksinim olan uyku yaşamımızın 1/3’ünü oluşturur. Uyku sırasında organlarımız ve hücrelerimiz kendini yenileme özelliği göstererek sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını ancak uyku düzeni ile sağlayabiliriz.

Yeme içme kadar önemli olan uykuda aksaklık olduğu zaman devreye bir bardak ılık sütün girmesi uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Sütte yer alan serotonin uyku kalitesini arttırdığı uzmanlar tarafından devamlı vurgulanıyor. Her yaş grubunda kişilerin günde 2 bardak süt içmeleri özellikle gelişme çağındaki çocuk ve ergenler için oldukça önemlidir.

Kısaca sağlıklı ve kaliteli bir uyku düzeni için süt içilmesi oldukça önemliymiş. Sür gelişim çağındaki çocuklar için kemik gelişimleri kadar uyku içinde oldukça önemlidir. her sabah ve gece yatmadan önce ılık bal, vanilya,yada muz ile tatlandırılmış süt içmek sütü sevdirmeye de yardımcı olacaktır.

Uyku sorunu yaşıyor ve sabah uyandığınızda enerjisi düşük olarak güne başlıyorsanız size tam 3 süt tarifi sunacağız böylelikle kaliteli bir uyku sağlıklı bir yaşama kucak açmış olacaksınız.

Ballı Süt Tarifi

balli-sut

Ballı süt tarifini hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler ile başlamak istiyorum; Isıtılan süt 50 derece bal ise 43 derecenin üzerine çıkmamalıdır. Bunun için bu karışım sıcak değil ılık olarak hazırlanmalı ve tüketilmelidir.Ilık bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı kadar bal eklenerek iyice karışması sağlanır.

Muzlu Süt Tarifi

muzlu-sut

Muzlu süt ballı süt sevmeyenler için iyi bir alternatif olabilir. Bunun için öncelikle yarım adet muz blender ile ezilir. Üzerine bir bardak ılık süt eklenerek tekrar karıştırılır. Muzun içerisinde bulunan magnezyum sayesinde vücut rahatlar melotonin ve selotonin hormonlarının salınımı hızlanarak vücut uykuya hazır hale gelir.

Vanilyalı Süt Tarifi

vanilyali-sut

Vanilya rahatlatıcı etkisi bilinen en güzel aromalardan biridir. Özellikle süt ile birleşimi muhteşem bir lezzete dönüşme sinide sağlıyor. Bu tarif için bir tatlı kaşığı vanilya veya bir çubuk vanilya bir bardak ılık sütü karıştırarak yapabileceğiniz kolay bir içecek.

Kirazlı Yoğurt Tarifi

kirazli-yogurt

Uzmanların yıllardır yaptığı uyarılardan biri de süt sevmeyenlerin bir kase yoğurdu uyumadan önce tüketmeleridir. Doğal olarak içinde bulunan triptofan adlı madde sakinleştirici etki sunarak uykuya dalmayı kolaylaştırır. Kiraz ile birleştiğinde muhteşem bir sakinlik sunar. Bir kaç tane kirazı çekirdeklerini çıkararak blender yardımı ile iyice ezin daha sonra bir kase yoğurt ile karıştırarak kaliteli bir uyku uyumanın keyfini sürün.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
En İyi Yağ Yakan 5 Besin
En İyi Yağ Yakan 5 Besin

Hızlı kilo vermek için diyetinize ekleyeceğiniz 5 süper besin ile kısa sürede fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Sağlıklı ve hızlı kilo vermek...

Kapat