Tost Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Tost Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?
19 Kasım 2018 70 defa okundu 0 yorum

Sabah kahvaltılarının hızlı ve doyurucu geçmesine vesile olan, işe gidenlerin imdadına yetişen ve bizlere lezzetli bir yiyeceği armağan eden tost makineleri, tost yapımından sonra üzerinde kalan artıklarla beraber kurumakta ve çıkarılması güç lekelerle bizleri başbaşa bırakmaktadır. Tost içerisine koyacağınız malzemeler fazlaysa ve dışarıya taşarak, sıcak yüzey ile temas ederse eriyecek ve orada kalacaktır. Durum böyle olunca da zamanla biriken yiyecek artıklarını oradan çıkarmak güçleşecektir.

Tost makinelerinin gıda ile temas eden yüzeyleri, teflon, döküm ve sac malzemeyle kaplı olabilmektedir. Düzenli olarak temizlenmesi gereken yüzeylerde, bilinçsiz bir şekilde yapıldığında, olası hasarlara gün doğmaktadır. Eğer tost makinesini her gün kullanıyorsanız haftada 1 kere mutlaka temizlemeniz gerektiği için, dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlara aşağıda detaylı bir şekilde değineceğiz.

Temizliğe başlamadan önce, tost makineninizi inceleyin; makine ile bütünleşik ve ayrılmayan plakayamı sahip yoksa metal klipslerle tutulmakta olan ve temizlik için ayrılabilen plakalara mı sahip ? Sorunun cevabını aldıktan sonra makinenize uygun olan aşağıdaki anlatımları sırasıyla uygulayın ve hassas davranın. Ayrıca teflon ve döküm malzemeden yapılanlar için dikkat etmeniz gerekenlerin listesinden bahsedeceğiz. Şimdi başlayalım.

Tek Parça Bütünleşik Tost Makinesi Temizliği

Ayrılmayan yüzeye sahip olan tost makinelerinin temizliğini yaparken gerektiğinden fazla dikkatli olmalısınız. Makineler elektrik aksamına sahip olduğu için, su ile temas ettiğinde zarar görerek, kullanılamaz hale gelecektir. Bu yüzden hem yüzeye hemde makineye zarar vermeden temizlik yapacağız. Ayrıca çalıştırdıktan sonra temizlemeyi planladıysanız, soğumasını bekleyin ve işe sonra koyulun.

 • Leke gözünüze inatçı geldiyse ıslak havluyu üzerine koyarak bir süre bekleyin ve ıslanmasını sağlayın.
 • Zeytinyağı güzel çözücü olabilmektedir. Yapışan bölüme az miktar dökerek 2-3 dakika bekleyin.
 • Bulaşık deterjanı döktüğümüz süngeri köpürtün ve sıkarak fazla suyunu boşaltın.
 • Makineyi süngerle sildikten sonra, ıslak bezi alarak deterjandan tamamen arınana kadar silin.
 • Eğer kimyasal kullanmak istiyorsanız yağ çözücü ürünler tercih edebilirsiniz. Fakat yapışacağı için silme işlemini tekrarlayarak uygulayın.

Her ihtimale karşılık makinenin yüzeyinin kullanım ömrünün arttırmak ve olası vereceğiniz zararlardan kaçınmak adına, kullanma talimatlarında bulunan temizlik adımlarını okumalısınız. Bizler standart temizlik nasıl yapılır sorusuna cevap verirken, makine üreticisinin ekstra dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetme ihtimali bulunmaktadır.

Çıkarılabilen Yüzeye Sahip Makinelerde Temizlik

Artık piyasada satılmakta olan tost makinelerinin tamamının kullanılan yüzeyi çıkabilmekte ve temizlik bakımından kolaylık sağlamaktadır. Hijyen düşünülerek tasarlanmış olan bu tiptekiler, eskilerin yerini almıştır. Dolayısıyla sizin evinizde bulunanların plakasının çıkıyor olması muhtemeldir. Çıkardıktan sonra kolayca yıkayabileceğiniz bölümlerin çizilmemesi için kullanacağınız ürünlerin metal içerikli olmamasını dikkat etmeniz gerekiyor. Aşamalı olarak temizliğinin yapılması konusunda sizleri yönlendireceğiz.

 • Makinenin tamamen soğuk olduğundan eminseniz, yüzeylerini klipslerinden çıkarın ve tezgahınızın üzerine alın.
 • Normal bulaşık yıkıyormuş gibi çeşmenin altında durulayın ve deterjan yardımıyla iyice temizleyin.
 • Sıcak su kullanarak yağın ve yapışan artıkların daha kolay arınmasını sağlayın.
 • Elde yıkarken sünger seçiminize dikkat edin ve bulaşık süngerinin sarı kısmını kullanın.
 • Kazıma işlemi gerekiyorsa, plastikten yapılmış ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Kuruması için beklemeniz gerekiyor, isterseniz bulaşıklığa alarak kurutabilir ve sonra tekrar makineye takarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bazı insanlar elde bulaşık yıkamaktan nefret ederler. Bulaşık makineleri onlar için velinimettir. Eğer sizlerde böyle düşünüyorsanız ve uzun süre makineyi kullanmayacaksanız, hemen makinenize atarak yıkanmasını bekleyebilirsiniz. Ancak kullanım koşullarındaki önerileri okuyun.

Ayrıca tek parça olan tost makinelerinin temizliği aşamalarını bunlar içinde uygulamanız mümkün. Yerinden çıkarmadan aynı işlemlerle sonuca varırsınız.

Teflon Tabanlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kesinlikle bulaşık süngerinin yeşil kısmını kullanmayın. Çizilmelerin önüne geçerek teflon özelliğini koruyun.
 • Teflon çizilmeye müsait yapıya sahip olduğundan, kullanım talimatlarında bulunan temizlik yönergelerini dikkate alarak işlemleri uygulayın.

Döküm Tost Makinelerinde Dikkat Edilecekler

 • Elde yıkamayı tercih etmelisiniz.
 • Sonuçta demirden üretildiği için suyla temas etmeyi sevmeyecektir. Yıkama işleminden sonra mutlaka kurulayın.
 • Soğuması diğerlerine göre uzun süreceği için, sökmeden önce dikkat edin. Kontrol ettikten sonra yüzeyleri yerinden çıkartın.
Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
doğalgaz tasarruf
Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Çevreye duyarlı ve küresel ısınmaya etkisi düşük seviyede olan doğalgaz kullanımı dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artmaya...

Kapat