Tereyağında Alabalık

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
2 oy verildi.
3,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Tereyağında Alabalık
31 Ağustos 2017 567 defa okundu 0 yorum

Merhabalar bu tarifimizde sizlerle beyaz ete yöneliyoruz ve evimizin vazgeçilmezi olan bir balık tarifi veriyoruz. Vitamin bakımından zengin olması yönüyle ailelerin her hafta tüketmesi gereken bir besin türü olan tereyağında alabalık kızartması yapıyoruz.

 • Kişi Sayısı:
  4 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  25 dakika
 • Pişirme Süresi:
  40 dakika

Tereyağında Alabalık Yapmak için Gerekli Malzemeler

 • 4 tane alabalık
 • 1 çorba kasesi mısır unu
 • Tereyağı
 • Tuz

Nasıl Yapılır?

1. Tereyağında alabalık kızartması için önce alabalıklarımızı bol suda güzelce yıkıyoruz. Sonrasında alabalıklarımızı 3 parça olacak şekilde ya da ortasından ayırarak kesiyoruz.

2. Bu işlem balığın rahatça pişebilmesi, yenirken zorluk çekmememiz bakımından bize kolaylık sağlayacaktır. Parçalara ayırdığımız balıklarımıza güzelce tuz serpiyoruz.

3. Ardından balıklarımızın her tarafını mısır ununa buluyoruz. Mısır unu balığımızı daha da lezzetli hale getirecektir. Geniş bir tavaya tereyağımızı koyuyoruz. Tavamızı ocağa alıp ocağın ısısını ortalama bir konuma getiriyoruz.

4. Yağımızın ısındığından emin olduktan kızmış tavaya alabalıklarımızı yerleştiriyoruz. Tereyağının kızmış olması önemlidir. Eğer yağ tam ısınmadan balıkları yerleştirirsek balıklar çok yağ çekecektir ve dışı iyi görünmeyecektir.

5. Tereyağı şeffaf bir hal alınca ve tavanın üzerinde hafif buhar görünce yağın ısınmış olduğundan emin olabiliriz. Tavaya yerleştirdiğimiz alabalıklarımızı çeşitli aralıklarla ters çevirmeliyiz. Çünkü bir tarafın ateşte çok kalması balığın tadını ve şeklini etkileyecektir.

6. Bu açıdan pembeleşmeye doğru çevirip her tarafının piştiğinden emin olalım. Balık kolay pişen bir yiyecek türüdür. Bu yüzden başından ayrılmadan pişirmeye özen gösterelim.

7. Balığımızı, çoban salata ve soğan salatası eşliğinde servis edelim. Tereyağında alabalık kızartması yapmayı sizlerle en pratik yoldan hallettik.

8. Afiyet olsun.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Balık Tarifleri, Yeni Pişen Tarifler
çipura tarifi
Özel Soslu Çupra

B12 vitamin zenginliğiyle sofraları süsleyen balık her zaman kış aylarının en sevdiğimiz yiyeceklerinden olmuştur. Balığı en çok kızartma ve ızgara...

Kapat