Tahinin Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Tahinin Faydaları ve Zararları Nelerdir ?
5 Mayıs 2017 572 defa okundu 0 yorum

Tahin susamın ezilerek işlenmesiyle elde edilmektedir. Genellikle pekmezle tükettiğimiz tahinin faydaları ve zararları nelerdir?

Tahinin Faydaları

Tahin kış aylarında vücudu soğuk algınlığı ve gripten korumaktadır. Tahin C, B ve E vitamini içermektedir. Hücre yapısının dostu olarak anılıp tahan hücrenin yapısını korur. Tahinin ana maddesi olan susam yaz kış sıcaklık farklarının fazla olmadığı yerlerde ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Susam sıcak yerleri sever. Ayrıca susam hem yağ hem de protein bakımından oldukça zengindir. Tahin bunların yanı sıra B1, fosfor, demir, kalsiyum ve lif bakımından da zengindir.

Tahinin faydaları ve zararları nelerdir diye sorulduğu zaman akla ilk gelen tahinin soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucu olmasıdır. Çünkü tahin vücudun direncini artırıp hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Tahin sayesinde insan vücudu hastalıkları da daha kısa sürede atlatmaktadır. Tahin genellikle pekmezle tüketilmektedir ve pekmez de insan vücudunu hastalıklara karşı çok iyi koruduğu için kış aylarında bu ikili vazgeçilmezdir. Tahin aynı zamanda kurabiyelerde, yemeklerde sos olarak ve mezelerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Tahinin antioksidan özelliği bulunduğundan ötürü vücudu kansere karşı korur. Tahin sindirim sisteminde de düzenleyici olarak rol oynar. Tahin zengin kalsiyum içerdiği için kemik erimesine ve kemiklerin güçlenmesinde etkilidir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda tahin daha çok etkindir. Uzmanlar çocukların kemik ve kas gelişimi için düzenli olarak çocuklara tahinin yedirilmesini önermektedir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
süt mısırı
Süt Mısırı Pişirmenin Püf Noktaları

Mısır, sarı renkte olan uzun bir bitkidir. Sarı taneleri tek bir gövdenin üzerinde toplanmıştır. Mısır pek çok şekilde tüketilmektedir. İster...

Kapat