Sosyal Eşitsizliklerin Beslenmeye Etkisi

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Sosyal Eşitsizliklerin Beslenmeye Etkisi
11 Ocak 2018 309 defa okundu 0 yorum

İnsanın besin gereksinmesi sosyal statüsüne göre değişmez. Besin gereksinimindeki farklılıkların belirleyicileri; yaş, cinsiyet, çalışma ve hastalık durumlarıyla genetik yapısıdır. Büyüme çağında bedenin birimi gereken enerji ve besin öğelerinin miktarı yetişkinlere göre doğal olarak daha yüksektir. Beden yapısından dolayı erkeklerin enerji gereksinmesi kadınlardan daha yüksektir.

Ülkemizde ortalama besin tüketim düzeyine bakıldığında, nüfusun yeterli düzeyde beslendiği izlenimi oluşmasına karşın çok önemli beslenme sorunlarının olduğu bir gerçektir. Bunun nedeni sosyo-ekonomik eşitsizliklerdir. Bunun sonucu topluımda bir yandan açlık ve dengesiz beslenme, diğer yandan aşırı beslenme sonucu sağlık sorunları görülmektedir.

Besin tüketim dengesizliği

Ülke genelinde temel besinlerin tüketim düzeyi açısından aileler arasında geniş farklılıklar bulunmaktadır. Gelir düzeyi düşük aileler beslenme gereksinmelerini, onca zaman halk ekmek satış yerlerinde kuyrukta bekleyerek alabildikleri ekmek,pazarların son saatlerinde ucuzlayan ya da kendi yetiştirdikleri sebze – meyve ve şekerli çayla karşılamaktadırlar.

yetersiz-beslenme

Protein değeri yüksek besinler daha yüksek gelirli aileler tarafında tüketilmektedir. Ülkemizde ailelerin yaklaşık %15 i bu düzeyde bile yiyecek bulamamakta ve ciddi açlık sorunuyla karşı karşıya gelmektedir.

Besin tüketim dengesizliği okul çağı çocuklar için de önemlidir. Bu çağdaki çocukların beslenmesinde büyük önem taşıyan süt ve yoğurt tüketimi genelde yetersiz olduğu kadar, çocuklar arasında çok geniş farklılıklar yaratmaktadır. Bu farklılığın son yıllarda dahada arttığı gözden kaçmamaktadır. Bir yandan yerli ve ithal besinlerle dolu büyük alışveriş merkezleri diğer yandan pazarların geç saatlerinde seçildikten sonra atılacak olan sebze ve meyveleri toplayan insanlar.

Beslenme sorunları

Sosyal eşitsizliklerin beslenmeye etkisi doğum öncesi dönemde başlar. İnsanın en önemli organı olan beyin ana rahminde ve doğumu izleyen ilk 2-3 yıl içerisinde gelişir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarından en çok etkilenenler büyüme çağındaki çocuklar, gençler ve bunları doğurup yetiştiren kadınlardır. Bu sorunların başında anemi gelmektedir. Aneminin başlıca nedenleri demir, B-6, B-12 vitaminleri ve folik asit alımının yetersizliği ya da biyo yararlılıklarının düşüklüğüdür.

esitsiz

Ülkemiz beslenme durumu açısından hem gelişmekte olan, hem de gelişmiş ülkelerin
sorunlarını birlikte içeren bir görünümdedir. Nüfusumuzun yaklaşık % 15 inin aç olduğu resmen açıklanmıştır. Yarıya
yakını da yetersiz ve dengesiz beslenmektedir.

Yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarından etkilenen gruplar;
büyüme çağındaki çocuklar, gençler, doğurganlık dönemindeki kadınlar, düşük ücretle ağır işte çalışan işçiler ve
işsizlerdir. Bunun yanında aşırı ve hatalı beslenme yüzünden yetişkin nüfusta şişmanlık ve bununla ilintili kronik hastalıklar gelişmiş ülkeler boyutundadır.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
Beslenme Tuzaklarının Yol Açtığı 10 Hastalık
Beslenme Tuzaklarının Yol Açtığı 10 Hastalık

Çağımızın salgın hastalığı obezite den diyabete, yüksek kolesterolden sindirim sistemi hastalıklarına dek pek çok hastalık artık yaşa bakmadan çocuklarımızın da...

Kapat