Pişirme Esnasındaki Besin Kaybı Nedir ? Nasıl Önlenir ?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Pişirme Esnasındaki Besin Kaybı Nedir ? Nasıl Önlenir ?
25 Şubat 2017 591 defa okundu 0 yorum

Sebze ve meyvelerin besin değerleri bazı işlemler sonucunda değer kaybetmektedir. Özellikle yıkama ve pişirme gibi işlemlerde besin değerleri neredeyse yarı yarıya düşüşe uğramaktadır.

Birçok sebze ve meyve özellikle mineral ve vitamin açısından zarara uğramaktadır. Bu yüzden yemek yaparken besin değerlerinin kaybolmamasına dikkat etmek gerekir. Bu tamamen bizim elimizde olan bir şeydir. Elbette ki kaybı yüzde yüz önleyemeyiz ama hiç olmazsa yemek tarifleri arasında en aza indirebiliriz.

Pişirme esnasında hangi sebzelerin besin kaybı ne kadar ve nasıl önlenir, bilinçli olursak vitamin kazancımız o kadar büyük olur. Besin kaybını önlemek için yemek yaparken hızlı ve pratik olmak gerekir.

Pişirme esnasında hangi sebzelerin besin kaybı ne kadar ve nasıl önlenir, kısaca anlatalım.

Bilindiği gibi sebze ve meyveler kirden mutlaka arınmalıdır. Bu yüzden öncelikle yıkanmalıdır. Ancak sebzeler yıkanırken suyun soğuk olmasına dikkat edin. Sebzelerinizi köklerinden ayırırken kök kısımlarından ayrılmaya özen gösterin.

Kesim işlemi yaparken seri bir şekilde hareket edin. Çünkü sebzeleri çok bekletirseniz içindeki vitaminlerin ölmesine neden olursunuz.

Besin değerini kaybetmeden sebzeleri pişirmek için pişirme kabının ağzını açık tutun. Yumru grubuna giren sebzeler B vitamini kaybına uğrar. B grubu vitaminlerin kaybı %90 civarına kadar çıkabilir. C vitaminlerindeki kayıp ise % 50 civarındadır. Yeşillik grubu sebzelerde ise B grubu vitaminler %30 ve yahut %89 kayba uğrarken, C vitamininde %70 kayıp oranı görülmektedir

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
petek bal
Petek Bal Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır ?

İnsan vücudu için sayısız faydası olan bal herkes tarafından sevilerek tüketilen şifalı bir besindir. Bu etkinin olmasında balın ve peteğinin...

Kapat