Parlak Bir Cilt için Evinizde Olması Gereken 9 Besin

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Parlak Bir Cilt için Evinizde Olması Gereken 9 Besin
24 Eylül 2017 987 defa okundu 0 yorum

Güzel bir cilt hem görünüm için, hem de sağlığımız için oldukça önemlidir. Cildimizin güzelliğinin en büyük güç kaynağı ise şüphesiz ki tüketmekte olduğumuz gıdalar. Sağlıklı ve düzenli beslenme konusunda dikkatli bir şekilde hareket ettiğinizde doğal bir güzellik yakalayabilirsiniz.

Cilt bakımına ve sağlığına dikkat eden bayanların cildinin güzelliğini koruyabilmek için her zaman evinde bulunması gereken bazı besinler olduğunu biliyoruz.

Sağlıklı ve dikkat çeken parlak bir cilde sahip olmak istiyorsanız buzdolabında sürekli olarak bulundurmanız gereken besinler bulunmaktadır. Peki nedir bu besinler?

1- Salata ve Sağlıklı Gıdalar

Cildimizin güzelliği ve parlak görünümü tüketmiş olduğumuz besinler ile doğru orantılıdır. Bu yüzden tüm öğünlerde sağlıklı gıdalar ile beslenmeye özen göstermelisiniz. Tüketmiş olduğumuz besinler sayesinde cildimiz kan yolu ile beslenmekte ve sürekli olarak kendini yenilemektedir. Sağlıklı beslenmek aynı zamanda parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar iken sağlıksız ve düzensiz beslenme sonucu cildiniz kurur ve solar.

2- Somon ve Benzeri Balıklar

Cildin oksijen alması tükettiğimiz gıdalar ile bağlantılıdır. Bu oksijeni sağlamak için bol bol Omega 3 ve Omega 6 tüketmelisiniz. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri aynı zamanda kan dolaşımının düzene girmesine de katkı sağlar. Daha genç ve daha parlak bir cilde sahip olmak istiyorsanız gün içerisinde herhangi bir öğünde balık tüketimi yapmalısınız.

3- C Vitamini

Cildimizin en önemli ihtiyaçlarından biri de vitaminlerdir. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için özellikle A, E ve C vitamini gerekmektedir. Antioksidan vitaminleri cildin sürekli olarak kendini yenilemesini sağlamakta ve daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Özellikle portakal, kivi ve mandalina gibi meyvelerden bol ve doğal miktarda C vitamini alabilirsiniz.

4- Su

Vücudumuz ve cildimiz dışarıdan oldukça fazla zarar görmektedir. Bu zararı gidermek ve cildin temizlenmesini sağlamak için bol miktarda su tüketimi sağlanmalıdır. Suyun cilt için parlaklık kazandırma gücü olur iken aynı zamanda farklı özellikleri ile de vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Cilt kuruluğu yaşıyorsanız nemlendirmek için su tüketmelisiniz. Pürüzsüz ve esnek bir cilde sahip olmanızı sağlayacak olan su aynı zamanda cildin daha geç yaşlanmasını sağlar.

5- B3 ve Çinko

Akneler kadınlar için her yaşta büyük problem olmaktadır. Bu problemi ortadan kaldırmak istiyorsanız bol bol B3 vitamini almalı ve çinko içeren besinler tüketmelisiniz. Tam tahıllı besinlerde de bol miktarda bu vitaminler ve çinkolar yer almaktadır.

6- Çinko

Yulaf, yumurta ve özellikle de badem dolaplardan ayırmamanız gereken besinler arasında yer almaktadır. Özellikle hormon dengesizliği karşısında oldukça etkili olan çinko parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için de düzenli olarak tüketilmelidir.

7- A Vitamini

Yeşil yapraklı sebzeler hem cildi daha parlak göstermek, hem de yaşlandırmayı geciktirmek için etkilidir. Haftalık beslenme programı içerisinde yeşil yapraklı sebzeler ile birlikte süt, yumurta sarısı ve balık bol bol tüketilmelidir. Bol bol A vitamini içeren bu besinler sayesinde cildinizi yenileyebilirsiniz.

8- Maydanoz

C vitamini ve bol miktarda antioksidan bulundurmakta olan maydanoz cildinizin sıkılaşması için etkilidir. Cildi sıkılaştıracak olan maydanoz aynı zamanda cildi gençleştirir, parlatır.

9- Yeşil Çay

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşamın kaynağı olarak gösterilen yeşil çay cilt için de sayısız katkı sağlıyor. Özellikle ciltteki ölü hücrelerin sürekli olarak temizlenmesini sağlayacak olan yeşil çay cildi sıkılaştırarak parlatır.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.