Organik Tereyağı Nasıl Anlaşılır

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Organik Tereyağı Nasıl Anlaşılır
9 Ocak 2018 349 defa okundu 0 yorum

Tereyağının organik olup olmadığını anlamak artık çok zor değil. Türk mutfağının neredeyse vazgeçilmezi olan tereyağı ilk sıralarda yer almaktadır. Organik olması şartı ile sağlıklı beslenme adına önerilen ve diyet listelerinde yer alan tereyağının sağlık için  faydaları saymakla bitmez. Sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için organik ve kaliteli olmasına dikkat edilmeli. Tereyağı ile yapılan mis kokulu yemek tarifleri için bizleri takipte kalabilir muhteşem sofralar hazırlayabilirsiniz.

Organik tereyağının kıvamı nasıl olur

Tereyağının organik olup olmadığını anlamak pek zor değildir. Oda sıcaklığında hemen sürülebilir kıvama gelen ve eriyen tereyağı organik olarak nitelendirilebilir. Tavada eridiğinde çıkan köpüklerde tereyağının organik olduğunu gösterir. Bu nedenle rengi ışıkta beyaza dönen ve çok açık renkli olmayan tereyağlarını almaya özen gösterin.

Organik Tereyağı Kokusu Nasıl Olur 

dogal-tereyag

Organik kaliteli tereyağının kokusunu paketinden dahi alabilirsiniz. Ama hiç bir koku almıyorsanız tereyağı sahte olabilir.Organik tereyağı aynı zamanda piştiğinde iştah açıcı bir koku yayıyorsa oda organik bir tereyağı olarak adlandırılır.

Organik Tereyağının Faydaları

Sağlıksız bir yiyecek olarak akıllara kazınmış olsada uzun yıllar tüketen kişilerin hiç tüketmeyenlere nazaran daha uzun yıllar yaşadığı bir gerçektir. Sütten üretilen tereyağı Vitamin K2 gibi önemli bir vitamini bünyesinde taşımaktadır. Ayrıca içerdiği konjuge linoleik asit kilo almaya karşı bir koruma sağlamaktadır. Doğal ve katkısız tereyağı her zaman en iyi seçimdir. Sindirim sistemini doğrudan etkilemektedir.

Tereyağının Sağlığa Faydaları

Vitamin kaynağı olan tereyağı vücuttaki pek çok fonksiyonun düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olur. Diğer yandan da endokrin sisteminin iyi çalışmasını sağlamaktadır. Tereyağında bulunan A Vitamini dışında değerli olan diğer vitaminler de E ve K Vitaminleridir.

Mineraller açısından da oldukça büyük bir kaynaktır. Tereyağında manganez, krom, çinko, bakır ve selenyum, güçlü bir antioksidan olarak bilinmektedir. Kanserle mücadele eder, A vitamini ve beta- karotenin yüksek seviyelerde olması kolorektal ve prostat kanseri riskini azaltmasını sağlamıştır.

tereyag

Obeziteden korur, çünkü gerçek tereyağının obeziteyle ilgisi yoktur. Obezite kalp-damar hastalıkları ve diğer metabolik bozukluklar tereyağı tüketimi ile gelmemekte, aksine önlenmesi için yardımcı olmaktadır. Tereyağı omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içermektedir. Özellikle omega 3 çocuklar için oldukça sağlıklı bir besindir. Çocuklara omega 3 gibi sağlıklı besin vermek beyin gelişimine iyi gelmektedir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
Evde Dereotu Yetiştirme Yöntemi
Evde Dereotu Yetiştirme Yöntemi

Hemen herkesin salatalarda ve dolmalarda olmazsa olmazı tabi ki dere otudur. Bide kokusu var tabiki harika bir koku. Peki, size...

Kapat