Omega 3 Nedir ?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Omega 3 Nedir ?
9 Ocak 2018 299 defa okundu 0 yorum

Omega 3 yağları doymamış yağ asitleri grubuna dahil olan yağ asitleridir, insan vücudu tarafından üretilmez bu yüzden dışarıdan alınması gerekir. Omega 3 yağ asidi diğer yağlardan ayrılmaktadır.Sebebi ise doymuş yağların oda sıcaklığında katılaşması omega 3 asit yağının ise sıvı halde kalmasıdır.

Bu nedenle omega 3 bakımından zengin bir beslenme şekli hücre zarının görevini yapabilmek için büyük oranda sıvı halde kalmasını sağlar. Badem, fındık, keten tohumu, somon, uskumru gibi gıdalarda bulunan omega 3 artık kapsül olarak da alınabilmektedir.

Omega 3 alımının faydaları nelerdir ?

omega

Kemikleri güçlendirir, dikkatin dağılmasını önler kolesterol ve trigliseritler düşer ve kalp krizi riski en aza indirgenir. gözdeki sarı nokta tehlikesini azaltır, alzhemier ve bunama gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.  Akıl hastalıklarında kullanılması önerilir.Damarların çeper dokusunun esnekliğini arttırır, kanın beyin damarlarında rahatça dolaşmasını sağlayarak migren tipi ağrıları azaltır. Hafızayı güçlendiren en etkili maddelerden biridir.

Omega 3 eksikliği nelere sebep olur ?

Yeterli miktarda alınamayan omega 3 eksikliği özellikle çocuklarda beyin ve göz gelişimi, dikkat eksikliği,davranış bozukluğu ve öğrenme güçlüğü gibi bir çok sorunu meydana getirir. Balık yağı asitleri kalbe faydalı olduğundan eksikliğinde ciddi kalp rahatsızlıklara oluşumuyla kalp krizi gerçekleşebilir.

Kimler omega 3 kullanmalı ?

Kalp rahatsızlıkları olanlar kullandığında kandaki trigliserid düzeylerini düşürdüğü ve ayrıca kan basıncını düzenlediği kabul görmüş bir olgudur. İltihap giderici özelliği kan damarlarının temiz kalmasına yardımcı olur, toksinlerin ve yağların tutunmasını engeller.

Hamilelikte kullanılmalı, bu dönemde omega 3 tüketen annelerin bebeklerinin yeni doğan ve bebeklik dönemlerinde  daha az uyku sorunu yaşadığını hiperaktivite gibi sorunları daha az yaşadığını göstermektedir.

Depresyon tedavisinde, beynin nöron yapısı ile ilgili olan bu hastalıklar, omega 3 ün beynin işleyişini düzenleme özelliği sayesinde bu sorunların kolayca atılmasını sağlar. Omega 3 ün diğer bir faydası da kemik erimesi gibi kemiği bozan hastalıklarda koruyucu vazife görmektedir.

Omega 3 ile omega 6 arasındaki fark

omega-icerigi

Dünya sağlık örgütü tarafından önerilen ideal denge her 5-10 gram omega 6 yağ asidine karşılık 1 gram omega 3 yağ asidi şeklindedir. Aşırı Omega 6 yağ asidi alımı omega 3 yağ asitlerinin alımını baltalayabilir. Omega 3 kanın akışkanlığını sağlarken omega 6 kanın pıhtılaşmasını artırır. Omega 6 büyüme gelişme için gerekli iken omega 3 sağlıklı ve uzun bir ömrün anahtarıdır. Omega-6 en çok bitkisel sıvıyağlarda, Omega-3 ise en çok yağlı balıklarda bulunuyor. Balıklar bu maddeyi yosun ve planktonlardan elde ediyorlar. Omega-6 en çok bitkisel sıvıyağlarda, Omega-3 ise en çok yağlı balıklarda bulunuyor. Balıklar bu maddeyi yosun ve planktonlardan elde ediyorlar.

Omega 3 içeren besinler

  • Badem, fındık, keten tohumu, semiz otu gibi yeşil bitkiler
  • Soman, sardunya ve uskumru gibi balıklar
  • Filizlenmiş turp tohumu, kurutulmuş mercanköşk
  • Sarımsak tozu, pişmiş brokoli
  • Kurutulmuş tarhun otu, kurutulmuş nane

Vücudumuz için gerekli olan ve dışarıdan almamız gereken minerallerden olan Omega 3’ü sizler için araştırdık ve kesinlikle beslenme sofralarınıza eklemeniz gerekli olduğunu anlatmaya çalıştık.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
Organik Tereyağı Nasıl Anlaşılır
Organik Tereyağı Nasıl Anlaşılır

Tereyağının organik olup olmadığını anlamak artık çok zor değil. Türk mutfağının neredeyse vazgeçilmezi olan tereyağı ilk sıralarda yer almaktadır. Organik...

Kapat