Ocakta ve Ateşte Pişen Yemek Arasındaki Farklar

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Ocakta ve Ateşte Pişen Yemek Arasındaki Farklar
6 Şubat 2017 671 defa okundu 0 yorum

Eski çağlarda insanlar, yemeklerini pişirmek için ateşten faydalanırmış. Ancak günümüz insanı ateşte pişen yemeğin tadını ne yazık ki bilememektedir. Çünkü teknoloji ile birlikte artık evlerimizde ocak bulunmaktadır. Ocağın sağladığı konforla yemeklerimizi pişirir, lezzetini tartışmasız nefis buluruz. Ancak, hemen söyleyelim ki ateşte pişen yemeğin lezzeti inanılmaz güzeldir. Çünkü her şeyden önce doğallık vardır. Birçok insan ocakta pişen yemekle ateşte pişen yemeğin farkı nedir diye sorulduğunda tereddütsüz hiçbir fark yoktur diye düşünse de arada müthiş bir lezzet farkı vardır. Aynı yemeği hem ocakta hem ateşte yaptığınızda farkı anlayıp şiddetle ateşteki yemeği tavsiye edeceksiniz.

 

Ocakta pişen yemekle ateşte pişen yemeğin farkı merak edenler için kısaca bilgi verelim. Bilindiği gibi eskiden köylerde ocak bulunmazdı bunun yerine ateşte yemekler pişirilerek servis edilirdi. Günümüz şartlarında artık ne yazık ki eski gelenekler yok olmaya başlamaktadır.

Ateşte pişen yemek her şeyden önce sabırla pişer. Çünkü ateşteki yemekler ağır pişerek, istenilen kıvama gelmektedir. Ocaklarımızda ise artık ateşin ısısını biz ayarlar olduk. Ocaklarda kısık ateş, orta ateş ve yüksek ateş seçenekleri bulunsa da hiçbir ocak, doğal ateşin yerini tutamaz.

Bunun yanı sıra, ateşte pişen her yemekte biraz tütsü kokusu bulunur. Buda ateşin bıraktığı o eşsiz tattır. Ateşte pişen yemeklerin tadına baktığınızda sizde damak zevkinize bağlı olarak bir karar vereceksiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
balık kokusu
Balık Kokusunu Hızlı Giderme Yolları

Bugün de sizlere yemeyi çok sevdiğimiz fakat pişirmesini hiç sevmediğimiz balık kokusuna muhtelif çözümler sunacağım. Evlerde balık pişirmek çok zorlu...

Kapat