Nar Lekesini Çıkarmada Pratik Yöntemler

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Nar Lekesini Çıkarmada Pratik Yöntemler
13 Kasım 2017 373 defa okundu 0 yorum

Havaların soğumasıyla birlikte evlere girmeye başlayan meyvelerden olan narı yerken genelde taneleri etrafa çok dökülür. Belki de en sevilmeyen yönü budur. Çünkü narın dökülmesiyle birlikte anında leke kalır. Halıya, koltuğa ya da kıyafetlere bulaşma olasılığı oldukça fazladır.

Gün gelir nar lekesi yüzünden sevilen kıyafetlerden, halılardan ya da koltuk takımlarından bile vazgeçilmek zorunda kalınır. Sadece kıyafet, halı ve koltuklardan değil aynı zamanda ellerden bile çıkmayan bir lekedir.

Nar lekesi yüzünden sevilen eşyaların atılmasına gerek yoktur aslında. Çünkü nar lekesini çıkarmanın oldukça pratik yöntemleri vardır. Bu yöntemler bilindikten sonra nar lekesi artık kabus olmaktan çıkacak.

Eğer ipek, şifon, yün gibi hassas bölgelerde nar lekesi varsa daha dikkatli çıkarılmalıdır. Bu bölgelerin temizleme aşamasında çitileme ve ovalama gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Yıkama aşamasında ise eşyaların kullanma talimatlarına bakılıp ona göre işlem yapılmalıdır.

Nar lekesini kolay bir şekilde çıkarmanın pratik yöntemleri aşağıdaki gibidir.

1. Deterjanla Kurumuş Nar Lekesini Çıkarma

Nar Lekesi

Nar lekesini çıkarmak için kullanılan en bilindik yöntemlerden biri deterjan ile yıkamak. Nar lekesini sadece deterjan ile yıkamak yeterli olmayacağı için uygulanması gereken bazı ince detayları vardır. Nar lekesi bulaşan yeri öncelikle soğuk suda bir süre bekletmek gerekir. Bu yöntem kuruyan nar lekesini yumuşatacaktır.

Leke yumuşadıktan sonra leke çıkarıcı deterjan dökülmelidir. Deterjan döküldükten sonra da lekenin olduğu yer hafif hafif ovalanmalıdır. Ardından deterjanlı bölge soğuk suyla durulanmalıdır. Bu işlemin ardından yıkanılan bölgenin kurumasına izin verilmeden çamaşır makinesinde yıkanmalıdır. Makineden çıktıktan sonra lekenin tamamen çıktığı görülecektir.

2. Limon Kolonyası İle Nar Lekesini Çıkarma

Nar lekesi koltukta, giyside ya da halıda nerede olursa olsun döküldüğünde hemen fark edilmişse lekeyi çıkarma şansı o kadar artar. Çünkü nar lekesinin bekleme süresi uzadıkça lekeyi çıkarma şansınız o kadar azalır.

Hemen fark edilen nar lekesini çıkarmak için hızlı hareket edilmeli ve limon kolonyasından yardım alınmalıdır. Nar lekesinin bulaştığı yerin bütün alanına bolca limon kolonyasından dökülmelidir. Limon kolonyası döküldükten sonra beyaz ve temiz bir bezle lekeli alan hafifçe ovulmalıdır.

Beyaz ve temiz bir bez kullanılmasının nedeni ise beyaz kumaşın silinen alana rengini vermemesi. Eğer renkli bir bezle silinirse temizlemek istenilen alan kumaşın rengine boyanabilir. Bu da içinden çıkılmaz bir halin ortaya çıkmasına neden olur.

3. Eldeki Nar Lekesini Çıkarma

İnsanlar narı üzerine dökmese de ellerine bulaştırmaktan uzak duramıyorlar. Nar yenildikten sonra elde kalan ve ne kadar yıkanırsa yıkansın kolay kolay çıkmayan nar lekesinden kurtulmanın yolu oldukça basit aslında. Burada önemli olan ele bulaşan nar lekesine hızlı müdahale edebilmek.

Narın elde bıraktığı lekeden kurtulmak için öncelikle eller soğuk suyla yıkanır. Ardından geçmeyen lekelere müdahale etmek için sade bir sodayla eller yavaş yavaş ovalanarak yıkanır. Meyveli sodanın kullanılmaması gerekir. Çünkü meyveli sodalar ellerdeki nar lekesini çıkarmaz.

Eller sade sodayla yıkandıktan sonra leke kaybolur ve kendi rengine döner.

4. Limonla Nar Lekesi Çıkarma

Limonla Nar Lekesi Cikarma

Kıyafetlere bulaşan nar lekesini çıkarmanın diğer yollarından biri de limon kullanmak. Deterjan yerine kullanılabilecek doğal bir alternatif olan limon ilk müdahale anında oldukça önemlidir.

Kıyafetin lekeli olan bölgesine yarım limonun suyu sıkılır ve bir süre bekletilir. Limon suyu sıkılan yerin kurumasına izin vermeden beyaz ve temiz bir bezi lekeli alana bastırarak kumaşa zarar vermeden ovulur. Ovulan yer kurumadan hızlıca çamaşır makinesinde yıkanır.

5. Halıdan Nar Lekesini Çıkarma

Halılara dökülen nar lekesini temizlemek için lekenin üzerine sade sodayı azar azar döküp temiz ve beyaz bir bezle silinir. Bu şekilde nar lekesinden kurtulunabilir.

Farklı alternatiflerle de halıdan nar lekesi çıkarılabilir. Örneğin; sprey şişesine konulan su ve sirke nar lekesinin olduğu bölgeye uygulanır. Böylece nar lekesi tamamen yok olur.

Ayrıca bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı karbonat atılıp karıştırılır. Bu karışım sprey şişesine konur ve lekeli bölgeye püskürtülür. Ardından bezle veya fırçayla temizlenerek leke tamamen çıkarılır.

6. Kumaşlardan, Giysilerden Nar Lekesi Çıkarma

Kumaşlardan ya da giysilerden nar lekesini çıkarmak aslında çok kolaydır. En büyük kabuslarımızdan olan nar lekesini çıkarmak için beyaz sirkeden yardım alınmalıdır. 1 ölçü suya 1 ölçü beyaz sirke gelecek şekilde bir karışım hazırlanır.

Bu karışım bir spreye konur ve lekeli bölgeye püskürtülür. Püskürttükten sonra yumuşak bir fırça  ya da beyaz ve temiz bir bez yardımıyla lekeli bölge ovulur. Leke çıktıktan sonra duru suyla güzelce temizlenir. Ardından çamaşır makinesinde yıkanır.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
Tahilin Vucudunuz İcin Bilinmeyen Faydalari
Tahılın Vücudunuz İçin Bilinmeyen Faydaları

Diğer adı Hububat olan tahıllar arpa, buğday, çavdar, mısır ve pirinç benzeri bitki ürünleri ile hasat edilen bu ürünlerin tohumlarının...

Kapat