Mide Küçültme Ameliyatı ile Kilo Verme

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Mide Küçültme Ameliyatı ile Kilo Verme
16 Ağustos 2018 147 defa okundu 0 yorum

Mide küçültme ameliyatı yani gastrik bypass ve diğer kilo kaybı ameliyatları, ne kadar yiyebileceğinizi veya besinlerin emilimini azaltarak veya her ikisini de kısıtlayarak kilo vermenize yardımcı olmak için sindirim sisteminizde değişiklikler yapar. Gastrik bypass ve diğer kilo kaybı ameliyatları, diyet ve egzersiz işe yaramadığında veya kilonuz nedeniyle ciddi sağlık problemleriniz olduğunda yapılır.

Bariatrik cerrahi olarak bilinen birçok zayıflama, kilo verme ameliyatı vardır. Gastrik bypass, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın bariatrik cerrahi tiplerinden biridir. Çoğu cerrah mide küçültme ameliyatını tercih eder, çünkü genellikle diğer kilo verme ameliyatlarından daha az komplikasyona sahiptir.

Yine de, gastrik bypass dahil tüm kilo kaybı cerrahisi, ciddi riskler ve yan etkilere yol açabilecek başlıca prosedürlerdir. Ayrıca, bariatrik cerrahinin başarısının uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız, diyetinizde hem köklü hem sağlıklı değişiklikler yapmalı ve düzenli egzersiz yapmalısınız.

Mide Küçültme Ameliyatı Neleri Azaltır?

Mide küçültme ameliyatı, aşırı kilo vermenize yardımcı olmak ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden aşırı kiloya bağlı sağlık sorunları risklerini azaltmak için yapılır:

-Gastroözofageal reflü hastalığı

-Kalp hastalığı

-Yüksek tansiyon

-Şiddetli uyku apnesi

-Tip 2 diyabet

-İnme

Mide küçültme ameliyatı ve diğer kilo kaybı ameliyatları genellikle diyetinizi ve egzersiz alışkanlıklarınızı geliştirerek kilo vermeye çalıştıktan sonra yapılır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimler İçindir?

Genel olarak, Mide küçültme ameliyatı ve diğer kilo kaybı ameliyatları sizin için bir seçenek olabilir eğer:

Vücut kitle indeksiniz (BMI) 40 veya daha yüksekse (aşırı obezite).

VKİ’niz 35 ila 39.9 (obezite), ve tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya şiddetli uyku apnesi gibi ciddi bir kiloyla ilişkili sağlık sorununuz varsa. Bazı durumlarda, VKİ’niz 30 ila 34 arasındaysa ve kiloyla ilgili ciddi sağlık sorunlarınız varsa, kilo kaybı ameliyatı için uygun olabilirsiniz.

Ancak gastrik bypass, aşırı kilolu olan herkes için geçerli değildir. Kilo verme ameliyatına hak kazanmak için belirli tıbbi kurallara uymanız gerekebilir. Nitelikli olup olmadığınızı görmek için kapsamlı bir tarama süreciniz olacaktır. Ayrıca daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilmek için kalıcı değişiklikler yapmaya istekli olmalısınız. Beslenmenizi, yaşam tarzınızı ve davranışınızı ve tıbbi durumunuzu izlemeyi içeren uzun vadeli takip planlarına katılmanız gerekebilir.

Ve bariatrik cerrahinin pahalı olduğunu aklınızda bulundurun. Sigortanın bu tür ameliyatları kapsayıp kapsamadığını öğrenmek için ya resmi mercilere ya da özel sağlık sigortanız carsa bölgedeki ofisine danışın.

 

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir ?

Her büyük ameliyatta olduğu gibi, mide küçültme ameliyatı ve diğer kilo kaybı ameliyatları hem kısa vadede hem de uzun vadede potansiyel sağlık riskleri oluşturmaktadır.

Cerrahi prosedür ile ilişkili riskler şunları içerebilir:

-Aşırı kanama

-Enfeksiyon

-Anesteziye bağlı yan etkiler

-Kan pıhtıları atması

-Akciğer veya solunum problemleri

-Sindirim sisteminizde sızıntı

-Ölüm (nadir)

Daha uzun vadeli riskler ve kilo verme cerrahisinin komplikasyonları ameliyat tipine bağlı olarak değişir. Şunları içerebilir:

-Bağırsak tıkanıklığı

-Dissing sendromu, ishal, mide bulantısı veya kusmaya neden olur.

-Safra taşları

-Fıtıklar

-Düşük kan şekeri (hipoglisemi)

-Yetersiz beslenme

-Mide perforasyonu

-Ülser

-Kusma

-Ölüm (nadir)

 

Mide Küçültme Ameliyatına Nasıl Hazırlanmanız Gerekiyor ?

Mide küçültme ameliyatı veya diğer kilo kaybı ameliyatları için hak kazanırsanız, sağlık ekibiniz size özel ameliyat türünüze nasıl hazırlanacağınız konusunda talimatlar verir. Ameliyattan önce çeşitli laboratuar testleri ve fiziksel testler yaptırmanız gerekebilir.

Yeme ve içme konusunda kısıtlamalarınız olabilir ve hangi ilaçları kullanabilirsiniz bunları öğrenmeniz gerekir. Bir fiziksel aktivite programı başlatmanız ve tütün kullanımını durdurmanız gerekebilir.

Ameliyattan sonra iyileşmek için önceden planlayarak hazırlıklar yapmanız gerekebilir. Örneğin, ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız, evde yardım için bir yakınınızı ayarlayabilirsiniz yâda gerekli olan malzemeleri alabilirsiniz.

 

Kendinizi Neye Hazırlayabilirsiniz?

Hastanede gastrik bypass ve diğer kilo verme ameliyatları yapılmaktadır. Kilo kaybı ameliyatı için genel anestezi kullanılır. Bu işlem sırasında bilinçsiz olduğun anlamına gelir. Ameliyatınızın özellikleri, bireysel durumunuza, sahip olduğunuz kilo verme ameliyatı türüne ve hastanenin veya doktorunuzun uygulamalarına bağlıdır.

Bazı kilo kaybı ameliyatları, karnınızdaki geleneksel büyük veya açık insizyonlarla yapılır. Günümüzde çoğu bariatrik cerrahi laparoskopik olarak yapılmaktadır. Bir laparoskop kamera ekli küçük, boru şeklindeki bir araçtır. Laparoskop, karın içindeki küçük insizyonlarla yerleştirilir. Laparoskopun ucundaki küçük kamera, cerrahın geleneksel büyük insizyonları yapmadan karnınızın içinde görmesini ve ameliyat etmesini sağlar. Laparoskopik cerrahi, iyileşmenizi daha hızlı ve daha kısa sürede sağlayabilir, ancak herkes için uygun değildir.

Ameliyat genellikle birkaç saat sürer. Ameliyattan sonra, sağlık personelinin herhangi bir komplikasyon için sizi izlediği bir yoğun bakım odasında uyanma ihtimaliniz yüksektir. Hastanede kalış süresi üç ila beş gün arasında olabilir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
kuru incir
Kuru İncirin Faydaları Nelerdir ?

İncir, içerdiği yararlı enzim ve içerikler sayesinde oldukça etkili ve şifalı bir besindir. Nereyse her sıkıntıya çare olan incirin yaşı...

Kapat