Mantarların Kararmaması İçin Ne Yapılır ?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Mantarların Kararmaması İçin Ne Yapılır ?
15 Şubat 2017 803 defa okundu 0 yorum

Mantar et ile eş değer olan ve protein açısından çok zengin olan bir besindir. Et yemeklerinin vazgeçilmezidir. Fakat mantar çok çabuk kararan bir besindir. Mantarın pişirme sırasında siyahlaşıp kararması göz zevkimizin yanında yemeğin lezzetini de oldukça bozmaktadır.

Mantar Neden Kararır?:

Bunun nedeni mantarın büyük bir kısmının sudan oluşmasıdır. %90 su olan mantarlar temizleme esnasında suyu çekerler. Pişirme sırasında ise ısının verdiği yoğunluktan dolayı çektikleri suyu geri salarlar. Bu yüzden de kararma meydana gelir.

Mantarın Kararmaması İçin Püf Noktaları:

– Temizleme sırasında su kullanmamaya özen gösterin. Şu yerine kağıt havlu ile mantarın sapı ve şapkasında bulunan ufak kum, toz ve toprak kalıntılarını temizleyip iyi bir şekilde kabuklarını soyunuz. Mantarları yüksek ısıda pişirirseniz kararmasını önlemiş olursunuz.

– Mantarları bir süre için limonlu ve unlu suyun içinde bekletin. Pişirme sırasında tencerenin içine birkaç damla limon da ekleyebilirsiniz.

– Ayrıca alüminyum tavalarda açık renkli mantarların renk değiştirip kararmasına neden olabiliyor. Siz de mantarları tencelerde değil de başka tencelerde pişirin.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
yoğurt saklama
Yoğurt Nasıl Saklanır ?

Bilindiği üzere, yoğurt mayalı bir gıda olduğu için birkaç gün içerisinde ekşimeye yüz tutar. Özellikle ev yoğurtları, katkı maddesi içeren...

Kapat