Kalp Sağlığını Koruyan Besinler

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Kalp Sağlığını Koruyan Besinler
18 Aralık 2017 336 defa okundu 0 yorum

Sağlıklı bir vücut için 50’den fazla ve farklı besin öğesine gereksinim vardır ve bu besin öğelerini tek yönlü beslenme şekliyle karşılamak mümkün değildir. Tek yönlü bir beslenme, hiçbir zaman vücut için gerekli besin öğelerini sağlayamaz ve yeryüzünde süper bir besinden bahsetmek mümkün değildir. Ancak bazı besinler vardır ki, diğerlerine göre kalp sağlığına daha fazla katkı sağlarlar.

Kalp Dostu 5 Besin

kalp-sagligi

Yağlı Tohumlar

Badem, ceviz ve fındık gibi yağlı tohumlar lif ve içerdikleri sağlıklı yağ asitleri ile kalp sağlığınızı korurlar. Yeni yapılan bir araştırma bir avuç ceviz yemenin kalp krizini hızla önlediğini gösteriyor. Düzenli olarak ceviz yemek ya da ceviz yağı içmek, riski yüksek oranda düşürüyor ve sizi kalp krizine karşı düzenli olarak koruyor. Araştırmada insanlar bir avuç ceviz yedikten 4 saat sonra, kan damarlarının esnekliğinde ve kolesterol seviyelerinde iyi kan akışına yardımcı olacak düzeyde bir gelişme kaydedildi.

Cevizin ve ceviz yağının kalbe faydalarını ortaya koyan araştırmanın sonucu; bunların düzenli tüketiminin bizi kardiyovasküler hastalıklardan koruduğu yönündeydi.

Üzümsü Meyveler

uzumsu-meyveler

Üzümsü meyveler küçük, yumuşak, değişik renkli-çoğunlukla mavi, kırmızı veya mor- yuvarlak meyvelerdir. Tatlı veya ekşidirler ve sıklıkla koruyucu, reçel ve tatlılarda kullanılırlar. Üzümsü meyveler çok iyi bir besleyici profile sahiptir. Yaban mersini, ahududu, böğürtlen ve çilek gibi meyveler içerdikleri lif ve biyoaktif bileşikler sayesinde kalp dostudurlar. Bu meyvelere renk veren bileşikler kan basıncını dengeler ve damar sağlığını korurlar. Sağlıklı bir kalp için sizlerde üzümsü meyveler sıklıkla tüketmeniz tavsiye edilir.

Avokado

Birçok uzman avokadoda bulunan proteinlerin diğer besinlere oranla çok daha etkili ve değerli olduğunu söylüyor. Özellikle çocukların yemesi tavsiye edilen avokado gelişim için ve sağlık açısından çok fayda sağlıyor. Zeytinyağına benzer şekilde tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olan avokado hem kolesterol düşürücü etkisi hem de içerdiği potasyum sayesinde kan basıncını dengeleyerek kalp sağlığına katkı sağlar. Avokadonun besin deposu olarak adlandırıldığı için birçok uzman sıkla tüketilmesiniz tavsiye ediyor.

Yeşil Çay

Yeşil çayın faydaları arterosklerozu önlemede yardımcı olur. Yeşil çayı büyük miktarlarda kullanan kültürleri mukayese eden birkaç toplum temelli çalışma yeşil çayın kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu kuvvetle önermektedir. Vücuttaki kanser belirtileri ile savaşır yeşil çay bu nedenle sık tüketilmesi tavsiye ediliyor. Antioksidan olan kateşin bileşiklerinden zengin olan yeşil çayın günde en az 4 fincan tüketimi kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini önemli derecede azaltabilmektedir.

Yulaf

yulaf-kalp-sagligi

Eğer yüksek tansiyon şikâyetiniz varsa kalp sağlığınızı korumak için tansiyonu düşüren yulaf gibi besinleri daha sık tüketmelisiniz. Yulaf aynı zamanda kolesterolü düşüren “beta glukan” açısından da zengindir. Kan şekerinin düşmesini engelleyerek yemeklerden sonra tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlar. İçerdiği çözünür lif sayesinde yiyeceklerdeki kolesterolün bir kısmının dışkı ile atılmasını sağlar, kolesterol düzeyini azaltır ve tokluk sağlar.

Öneri

Kalp hastalıklarındaki artışın önemli nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlıkları hareketsizlik ve çevresel faktörler var. Günlük kalori miktarının sınırlandırılması, doymuş yağ tüketimine dikkat edilmesi ve 5 besin grubunun dengeli bir şekilde alınması kalp sağlığının koruyor. Sizlerde kalp hastalıkları ile savaşıyorsanız yukarıdaki 5 besini sürekli tüketmelisiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
Kışın Soğuktan Korunmak İçin Evde Yapılabilen Çaylar
Kışın Soğuktan Korunmak İçin Evde Yapılabilen Çaylar

Nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda kişileri rahatlatacak bitkisel formüller Kış ayında insanlar çok kolaylıkla hasta olabiliyor bu sayede kışın yapılacak...

Kapat