Hamuru Kolay Açmanın Yolları Nelerdir ?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Hamuru Kolay Açmanın Yolları Nelerdir ?
12 Mart 2017 663 defa okundu 0 yorum

Türk mutfağında hamur ile yapılan yemekler çok ünlüdür. Gerek özel günlerde olsun gerekse günlük hayatta olsun mantı, börek çeşitleri, baklava sıklıkla yapılmaktadır.

Zaman zaman hazır yufkadan börekler, mantılar ya da baklavalar yapmak çok kolayımıza gelse de elde yapılan hamurun tadını asla tutmaz.

Hamur açmak insanlara çok zahmetli bir iş gibi gelmektedir ama biraz zahmetli olsa da hamuru daha kolay açmanın yolları öğrenildiği zaman bir kaç denemenin ardından herkes yapabilir. Peki hamuru daha kolay açmanın püf noktaları nelerdir?

Öncelikle yapacağınız yemek çeşidine göre hamur hazırlanır. Oklava ya da merdane ile hamur eşit bir biçimde açmaya çalışılır. Eğer hamuru açarken eşit baskı uygularsanız eşit incelikte açmayı başarabilirsiniz.

Diyelim ki oklavanız yok. Bu durumda bir şişeyi buz ile doldurup hamuru onla açabilirsiniz ama hamuru şişeyle açmak diğer alternatiflere göre çok daha zor olabilir.

Hamuru tek bir yönde açmaya dikkat edin ve ara ara takla attırın. Hamurun her yerini aynı şekilde açmaya çalışın ve oklavaya ya da merdaneye un serpmeyi ihmal etmeyin.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
taze domates
Domatesleri Daha Taze Tutmanın Yöntemleri

Günümüzün en lzeetli besinlerinden biri de hiç kuşusuz domatestir. Birçok faydalarının bulunduğu bu harika sebze hakkında çokça merak edilen bir...

Kapat