Gün İçinde Çalışan Bireyler Nasıl Beslenmelidir?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Gün İçinde Çalışan Bireyler Nasıl Beslenmelidir?
25 Kasım 2017 305 defa okundu 0 yorum

Ofis hayatı ve hareketsiz iş yaşantısı içerisinde iken insanlar beslenmelerine pek dikkat etmemektedirler. Hızlı bir şekilde karınlarını doyurabilmek adına sağlıksız ve genellikle fast food tarzı tüketim ile bedenlerinde hastalıklar için yer açmaktadırlar. Ofislerde tüketilen sağlıksız ara öğünler ile birlikte obezite ve daha birçok hastalığa yakalanma riski diğer bireylere göre daha fazla olmaktadır.

Günlük Hayatınızda Sağlıklı Beslenmeyi Yakalayabilmeniz için Yapmanız Gerekenler

Ofis çalışanlarının daha sağlıklı beslenebilmeleri adına dikkat etmeleri gereken noktalar bulunmaktadır. Yoğun iş temposu beslenme programlarını ikinci plana atmamalıdır. Maalesef bu durum ile sürekli kalan bedenlerde bir şekilde tepki vermek durumunda kalırlar ki işte tam o anda hastalığın çanları çalmaya çoktan başlamıştır bile.

Öğünlerinizi atlayarak kan şekerinizin düşmesine neden olacaksınız. Kan şekerinin düşmesi ile kişi hem daha halsiz olacak ve yaptığı işlerden herhangi bir verim edinemeyecek hem de bu düşüklük neticesinde sürekli olarak kendini aç hissedecektir.

Bu neden ile kendinizi daha fazla aç hissedip zararlı ya da paket ürünlere yönelmemek adına 3 ara öğünü hayatınıza dâhil etmeniz gerekmektedir. Ana öğünlere ilave olarak 3 belki 4 olarak ara öğünlerde hayatınız da var olmalıdır. Ara öğünlerde elbette ki ağır yemekler değil, kan şekerini dengeleyecek hafif gıdalar alınmalıdır. Örneğin bir avuç fındık, badem, ceviz ya da 2-3 adet kuru kayısı, kuru incir ara öğünlerde tüketebileceğiniz besinler arasında yer almaktadır.

Gününüzü Renklendirecek En Değerli Öğün: Kahvaltı

Kahvaltıyı hayatınıza dâhil etmeniz gerekmektedir. Genel olarak insanlar sabah öğünlerini börek, poğaça gibi hamur işleri geçirmektedirler. Fakat bu besinlerin protein oranları oldukça düşük olduğundan kısa sürede yeniden aç hissetmenize neden olacaktır.

Kahvaltınızı bu şekilde geçiştirmek yerine nasıl ki susadığınız da su tüketmeyi ihmal etmiyorsanız kahvaltınızın da bedeniniz için gerektiğini ve ihmal etmemeniz gerektiğini bilerek gününüze devam etmelisiniz. Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışması için güçlü bir kahvaltı önemlidir. Güçlü kahvaltının olmazsa olmazı ise süt, yumurta, peynir gibi gıdalardır.

Enerjinizi Yükseltecek Öğün: Öğle yemeği

Öğle yemeğinin de hayatımızda ki yeri değerli olmak ile birlikte ana öğünlerin ikincisidir. İlk olarak öğle yemeklerinde yapılan yanlışlardan bahsetmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Makarna, pilav gibi karbonhidrat bakımından zengin besinler tüketildiğinde uyku getirdiğinde tüketilmemesinin daha doğru olduğu düşünülmektedir.

Öğle yemeğinde tüketebileceğiniz doğru besinler ise protein ağırlıklı beslenmenizdir. Menünüzde et, ızgara balık olabileceği gibi kuru fasulye ile mercimek gibi besinler de olabilmektedir.

Kan Şekerinizi Kontrol Edebilmek için: Ara Öğün

Sıramızı hiç bozmadan ilk olarak ara öğünlerde tercih edilen yanlışlardan bahsedelim. Kek, börek yahut tatlılar ara öğünlerde tüketildiğinde ihtiyacınızdan fazla kalori almanıza neden olacaktır. Bu durum ise uzun vadede siz fark etmeden alacağınız kilo anlamına gelmektedir.

Peki, hem öğünü hem de kiloyu kontrol altında tutabilmeniz için tüketmeniz gereken besinler nelerdir? Yarım kase yoğurt hiç fena bir fikir değil doğrusu. Ya başka? Havuç, elma gibi meyve ve sebzeler de ara öğünlerde tercih edebileceğiniz alternatiflerdendir.

Günün Son Altın Vuruşu: Akşam Yemeği

İnsanlar evlerinden ofislerine geldiklerinde rahat bir şeyler giyerek bir an önce yemek hazırlığına girişirler ve bu yemek rahat kıyafetler ile tüketildiğinde bireyler yedikleri yemeklerin pekte farkında olmadan kontrolsüz şekilde tüketebilirler. Bu kontrolsüzlük nedeni ile de insanlar hızlı bir kilo alma sürecinde olabilirler. Peki, yapılması gerekenler nelerdir? Öğlen azaltılan karbonhidrat akşam yemeklerinde de mümkün olduğu kadar sınırlı ve kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.

Akşam yemeklerinden sonra tüketilen meyve ya da kuruyemişler kalori artışını kolaylaştırabilmektedir. Sizlerde çalışan kesim iseniz bahsi geçen bu beslenme düzeninde ki hatalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Sağlıklı geçireceğiniz günler dileği ile.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
zayıflamak için kahvaltı
Zayıflamak için Kahvaltıda Neler Yenmelidir ?

Kahvaltı yapmak insanın kilosunu korumaya, doğal yollar ile zayıflamasına ve sağlıklı bir şekilde yaşantısını sürdürmeye yardımcı olmaktadır. Hatta sağlık açısından...

Kapat