Evde Dereotu Yetiştirme Yöntemi

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Evde Dereotu Yetiştirme Yöntemi
8 Ocak 2018 312 defa okundu 0 yorum

Hemen herkesin salatalarda ve dolmalarda olmazsa olmazı tabi ki dere otudur. Bide kokusu var tabiki harika bir koku. Peki, size evde saksıda dereotu yetiştire bileceğinizi söylesem ne dersiniz? Hadi sizi daha fazla bekletmeden nasıl olacağını anlatayım.

Saksıda Dereotu Nasıl Yetiştirilir?

Evde dereotu yetiştirmek düşünüldüğü gibi çok zor değil üstelik çok kolay. Çünkü sulama dışında hiçbir özel bakım gerekmeyen bir bitkidir dereotu. Gerekli önemli nokta ekilmeden önce 3-6 saat arası ıslak bir peçetenin arasında tohumların beklemesi gerekmektedir. Bu işlemin arkasından bir saksıya toprak doldurulması gerekmektedir.

Toprağın bahçe toprağı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Daha sonra peçetenin arasından tohumları çıkarıp toprağın üzerine serpilir. Tohumların üzerini kapatmak için 1 avuç daha toprak atılır ama toprak çok ince olmalıdır ki tohumlar hava alsın. Tohumlar yağmur suyu gibi sulanmalıdır. Bunun için bitmiş bir cam sil kabını yıkadıktan sonra kullanabilirsiniz. Tohumlar sulandıktan sonra saksının üst Kısımını streç filimle ile kapatalım. Her gün havalandırma yapmamız gerekmekte.

dereotu-faydalari

Tohumlar yaklaşık olarak bir buçuk iki haftaya kadar çimlenmeye başlayacaktır. Çimlendikten sonra streci kaldıralım. Dereotu yaklaşık olarak 10 cm olduğu zaman üst tarafından budanması gerekmektedir. Sürekli dereotu olmasını isteyenler arada tohumları yine peçete arasında beklettikten sonra aynı saksının üzerine serpiştirebilirsiniz.

Ayrıca dereotu ile yapılan yemek tarifleri ile sitemizi takipte kalarak bu aromatik bitkiyi daha fazla kullanım şekillerde kullanıyor olmanın rahatlığını yaşarsınız.

Dereotu Neye İyi Gelir?

Sağlık açısından bir çok faydası bulunan dere otu şimdilerde teraslarını ve balkonlarını hobi bahçesi olarak kullanan kişilerin saksıda yetiştirdiği yeşilliklerden biridir.

Sindirime faydaları

  • Mide ağrısına
  • Mide kramplarına
  • Ülsere
  • Gaz sancılarına

Kolesterolü düşürücü etkisi

dereotu-tarif

Yapılan araştırmalara göre dereotu %20 oranında kolesterolü düşürdüğü görülmüştür. Düzenli bir şekilde kullanıldığında kolesterolü düşürdüğü belirtilmiştir.

Şeker düşürücü etkisi

Dereotu şeker hastalarının kan şekerine yardımcı bir bitkidir. Kan şekerini dengede tutar.

Antioksidan etkisi

Dereotu daha çok sigara tüketen kişilerin vücudundaki sigaranın verdiği hasarları önlemek için doktorlar tarafından önerilmektedir.

Antimikrobiyal etkisi

Yapılan araştırmalara göre mikroplar üzerin dede etkisi büyük. Mikrop gelişimini engellediği belirtilmiştir. Sizlerde dere otunu beslenme listenize ekleyerek daha sağlıklı bir yaşam elde edebilirsiniz. Doğanın bizlere sunduğu bu mucizeler ile sağlıklı hayatlarınız olsun.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
Şifa Kaynağı Olan: Radika Otu Faydaları
Şifa Kaynağı Olan: Radika Otu Faydaları

Radika otu diğer ismi ile karahindiba otu farklı kullanım şekilleri ile tam şifa kaynağı. 1800 yıldır kullanılan otun şifa kaynağı...

Kapat