Et Terbiye Yöntemleri Nelerdir ?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Et Terbiye Yöntemleri Nelerdir ?
18 Şubat 2017 682 defa okundu 0 yorum

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan et sağlığımız için de oldukça önemli bir besindir. Bu nedenle de yüz yılardır sofralarımızdan hiç eksilmeden bin bir türlü haliyle kullanılmaktadır.

Etin direkt yemeği yapılabildiği gibi bazı yemeklerin içerisine ek malzeme olarak da katılabilmektedir. Birçok şekilde tüketilebilen et daha lezzetli hale gelmesi için bazı işlemlere de tabi tutulabilmektedir.

Örneğin etin ızgara ya da tavası yapılacağı zaman etler kullanılmadan önce etin marine ya da terbiye edilmesi olarak adlandırılan bir takım işlemler uygulanabilmektedir. Bu gibi işlemlerin yapılması sadece etin lezzetini arttırmakla kalmıyor aynı zamanda sağlığımıza da yararlı olmaktadır. Peki daha lezzetli hale gelen etler nasıl terbiye edilir ?


Etin terbiye edilmesi nasıl olur?

Etin terbiye edilme işleminin yapılması için öncelikle zeytinyağı, bitkisel yağ, salça, yoğurt, süt, soğan, sarımsak, tuz, karabiber, kimyon ve pul biber gibi bir takım baharatlardan oluşan bir sos karışımı hazırlanır.

Terbiye işlemi etin kuzu eti, dana eti ya da tavuk eti olmasına ve tarifine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca etin terbiye edilmesinin önemli olduğu kadar doğru yöntemle pişirmekte önemli olan bir başka ayrıntıdır.


Et daha lezzetli nasıl pişirilir?

Eti pişirirken kesinlikle kurutmamalı ve kendi et suyuyla birlikle pişirmelisiniz. Bunu sağlamak için kullanılan mangal, elektrikli ızgara ya da tava gibi pişirme aletleri güzel bir şekilde ısındıktan sonra etlerimizi pişirmeliyiz.

Eğer eti ızgarada pişiriyorsak et yüzeyinde ızgara izi çıktıktan sonra diğer yüzeyini çevirmeniz gerekir. Aynı izlerin diğer yüzeyinde oluşmasıyla etin suyunun kendi içerisinde kalması sağlanmış olur. Bu işleme mühürleme denir. Bundan sonra da eti kendi damak zevkinize göre dilediğiniz gibi pişirebilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
balık saklama
Balıklar Bayatlamadan Nasıl Saklanır ?

Balık mineral, vitamin ve protein açısından oldukça zengindir. Bu yüzden uzmanlar sık sık balık tüketimini önermektedir. Ama toplu alınan balıkların...

Kapat