En İyi 10 Sushi Tarifi

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

En İyi 10 Sushi Tarifi
10 Nisan 2017 693 defa okundu 1 yorum

unagi sushi

10-Unagi: Yılanbalığının Japoncadaki karşılığı olan unaginin yapılması için Japon pirinci yıkanıp süzülüyor. Özel tenceresine konularak biraz çiğ kalacak halde pişiriliyor. Pirinçler harmanlanıp soğutulduktan sonra pirinç şekeri ve sirkesi eklenerek harmanlanıyor. Pirinçten köfte şekilli parçalar hazırlanıp üzerlerine yılanbalığı dilimleri konuluyor.

tako sushi
9-Tako:
Yalnızca ahtapot kollarının kullanıldığı bu suşide ahtapot ince ince dilimleniyor. Ahtapot daha sonra tuzlu suda bekletilerek kayganlığının yok olması beklenir. Japon turbu ve et buğulama yapılır. Japon pirinciyle köfteler hazırlanır. Nori yaprağıyla ahtapotlar ve köfteler birbirlerine sarılır.


basashi sushi
8-Basashi:
At eti ince dilimler olarak kesiliyor ve Japon pirinciyle hazırlanıyor. Zencefil ve soğan halkalarıyla servis ediliyor.

tobiko sushi
7-Tobiko:
Uçan balığın yumurtasına verilen bir addır. Üzerine genellikle bıldırcın yumurtası kırılarak sunulmaktadır. Wasabi, mürekkep balığı, acı biber ve yuzu ile yapılan 4 farklı çeşidi vardır.

toro sushi
6-Toro:
Orkinos balığından yapılan bir suşidir. Orkinos balığının türü tehlike altında olduğu için bu suşi türü sıklıkla tüketilmez.


somon sushi
5-Somon:
Pişirmesi ustalık gerektiren bir balıktır. Somon derisi tek parça olarak yüzülür. Sonrasında ızgara, füme veya fırında pişirilmektedir. Rulo şeklinde sarılarak servis edilir.

amebi sushi
4-Amaebi:
Kuyruğu kesilen, dikenleri temizlenen, kabukları çıkarılan karideslerin yer aldığı bu suşide karidesler pişirilmez ve çiğ olarak Japon pirinciyle servis edilir.

shime sushi
3-Shime Saba:
Bu suşide uskumru balığı kullanılıyor. Uskumru çok yağlı ve tuzlu bir balıktır. Salamura yapılan uskumru dilimlenerek servis ediliyor.

hamachi sushi
2-Hamachi:
Sarıkuyruklu akya balıklarından yapılan bu suşi türü de uskumru kadar olmasa da yağlı bir yemek. Balığın taze olması gerekir ve taze olduğu pembe etinden anlaşılır. Bayatlamaya başladığında etin rengi koyulaşmaktadır. Yaz aylarına uygun bir yemektir.

fugu sushi
1-Fugu Sashi:
Zehirli türde bir balık olan fugu, eğitimli şefler tarafından hazırlanarak servis ediliyor. Şeflerin bunun için lisans almaları gerekli çünkü fugu balığının zehri ölüme neden olabiliyor.

Yorumlar
  • Misafirlerim geldi geçen onlara yaptım çok beğendiler. Tarifi de verdim deneyecekler bakalım aramızda hızla yayıldı bu tarif. Bir sonrakinde de tutturabilirim aynı lezzeti umarım.

  • İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
ebegümeci
Ebegümeci Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Tarihten günümüze kadar faydalarından yararlanılan bitki türlerinden biri de ebegümecidir. Birçok faydalarının bulunduğu bu harika bitki türü başta ülkemizde olmak...

Kapat