Elma Sirkesi Yapımı

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Elma Sirkesi Yapımı
12 Aralık 2018 46 defa okundu 0 yorum

Elma sirkesi uzun zamandır sofralarımızda olan salata ve yemeklere lezzet katmak amacıyla yapılmış bir besindir. Yemekler için üretilen sirke zamanla insan sağlığına iyi geldiği anlaşılmış ve tedavi amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Kendini kabul ettirmeyi başaran sirke birçok meyve çeşidiyle yapılmakta olup, bunlar arasında en çok tercih edileni elma sirkesi olarak bilinmektedir. Bu yazımıza sizlere elma sirkesi yapımı hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Ancak yapılışına geçmeden önce faydalarına ve değinmemiz gereken önemli noktalara göz atalım.

Sirke şifa amacıyla hastalıkların tedavisinde kullanılmasının yanı sıra, kilo vermek isteyenlere çare, cildini güzel tutmak isteyenlere derman olmaktadır. Arz – talep meselesinden kaynaklı olarak elma sirkesini üreten ve satışa sunan bir çok çeşitli firma bulunmaktadır. Raflarda yerini alan elma sirkeleri, fabrika ortamlarında üretildiği ve uzun süreli dayanıklı olması gerektiğinden ev yapımı kadar sağlıklı olmayacaktır. Eğer sağlıklı beslenmeye özen gösteriyor ve elma sirkesi tüketmeyi seviyorsanız elma sirkesi yapımı evde nasıl yapılır öğrenmelisiniz. Kendi yaptığınız ürünleri tüketmek eğlenceli olduğu kadar güvenilirde olmaktadır.

Elma Sirkesi Yapımı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Elma seçiminiz önemlidir. Ana malzeme olan elmanın seçimini yaparken, organik olanlardan yana tercihinizi kullanın. İlaçlanmış veya çürük olanlar tadın değişik olmasına sebep olacaktır.

2- Hani derler ya; bütün vitamini kabuğunda diye. İşte sirke yaparken elmanın kabuklarını soymamanız gerekiyor. Yıkadıktan sonra direk kullanacağız.

3- Her sirkede olduğu gibi (yoğurt mantısı) yapımında sirke mayası kullanılmaktadır. Ancak ilk defa yapıyorsanız bunların olmaması normaldir. Bu yüzden bulgur, nohut, şeker üçlüsü size yardımcı olacaktır. Malzeme listesinde zaten belirteceğiz, siz yinede elinizin altında bulundurun.

4- Sirkenin tadı bozulmadan saklayabilmek için cam kavanozlardan satın alın. Ayrıca karıştırma esnasında metal değil, silikon veya plastik kaşık kullanmalısınız.

Elma Sirkesi Nasıl Saklanmalıdır?

Sirke, hava ile temas etmediği sürece uzunca dayanabilen bir besindir.

Cam kavanozda saklamanızı tavsiye etmiştik. Kapağını iyice sıktıktan sonra ışık almayan ve evinizin serin bölgesinde muhafaza etmelisiniz. Ayrıca buzdolabında saklamanız daha güvenilir olacağından tavsiye edebiliriz. Elma sirkesi yapımı kadar saklamasıda önemli bir noktadır.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Vermiş olduğumuz bu bilgilerden sonra artık elma sirkesi yapımı aşamasına gelmemiz gerektiğiniz farkındayız. Sizler hazır olduğunuza göre malzeme listesini söyleyerek işe başlayalım.

Yapımı için Gerekli Malzemeler

  • 1 Kilo Elma
  • 3 Litre Ilık Su
  • 2 Yemek Kaşığı Çiçek veya Çam Balı
  • Yarım Çay Bardağı Bulgur
  • 1 Çay Bardağı Kadar Nohut

Elma Sirkesi Yapımı Başlıyor!

1- Satın aldığınız elmaları kontrol edin ve çürük olup, gözünüzden kaçan varsa bir kenara ayırın. Geri kalanları bol su altında iyice yıkayın.

2- Elmaları küçük parçalar halinde doğradıktan sonra kavanoz içerisine koyun.

3- Malzeme listenizde belirtmiş olduğumuz miktarda nohut, bulgur ve balı kavanoz içerisine atın.

4- Kaşıkla kavanoz içerisinde karışımı iyice karıştırın. (Kaşık seçiminiz önemli, metal olmasın!)

5- Bundan sonrası beklemeye kalıyor. Kavanozun ağzını temiz bez parçası veya tülbent ile iyice kapadıktan sonra iple sıkın.

6- 20 gün boyunca nemli olmayan, güneş ışığının direk temas etmediği bir ortamda bekletin. Her gün bir kere açarak karıştırmayı unutmayın.

7- Günler geçtikten, zaman dolduktan sonra, bu kez karıştırmadan bekleyeceğiz. Yine 20 gün boyunca kavanozun ağzını açmadan beklemeye alın.

8- Artık hazır hale geldi. 40 gün sonunda kavanozun ağzını açarak, süzgeç yardımıyla sirkeyi süzün ve tadını kontrol edin.

  • Ev yapımı elma sirkesi yapımı aslında çok kolay ve sağlıklı. Tadına baktığınızda beklemiş olduğunuz sürenin hakkını verdiğini göreceksiniz. Sirke yapımını rutine bindirirseniz sadece başta 40 gün beklemek problem olabilir, ama konu sağlığınız olduğu için buna değer.

Elma sirkesi yapımı öğrendikten sonra sirkeyi yemek tarifinde kullanmak isterseniz buradan patlıcan çorbası yapmayı öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
rakı mezeleri
Yılbaşı için 20 Farklı Rakı Mezeleri

Rakı mezeleri, yılbaşında yapılan eğlencelerde en çok tüketilmekte olan alkollü içkinin yanında uyum içerisinde lezzetler sunmakta olan ve insana mutluluk...

Kapat