Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?
17 Kasım 2018 71 defa okundu 0 yorum

Çevreye duyarlı ve küresel ısınmaya etkisi düşük seviyede olan doğalgaz kullanımı dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artmaya devam etmektedir. Kullanım açısından insan yaşantısını kolaylaştırmakta olup, sobalar ve diğer ısıtıcılar gibi tek bir alanı ısıtma amaçlı değildir. Gerekli tesisat döşendiğinde tüm evi veya binayı ısıtabilmesinin yanısıra sıcak su konforuda sağlamaktadır.

Konforunu düşünen ve bütçesi kullanıma müsait olanlar seçimlerini doğalgazdan yapmaya başlamaktadır. Ancak diğer ısıtma yöntemlerine göre, daha pahalı olarak satılmaktadır. İnsanların yaşantısında önemli yere sahip olan doğalgaza her geçen sene zam gelmesiyle birlikte, tasarruf etme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Sizler için hazırladığımız bu yazımıza doğalgazdan tasarruf etmenin ve bütçenize katkı sağlamanın kolay yöntemlerini anlatacağız. Bahsedeceğimiz yöntemleri uygulayabilmek için bir miktar bütçe ayırmanız gerekecektir. Kendinize uygun olanları seçebilirsiniz.

Doğalgazdan Tasarruf Etmenin İpuçları

Bir evi düşünün. Dış cepheyle sizin aranızdaki bağı koparan bölgeleri; çatı, duvarlar ve zemindir. Eve gelen soğukluk ve doğalgaz kullanımın artmasına sebep olacak kilit noktalar burasıdır. Bu bölgelerden gelecek soğuk seviyesini en aza indirmek için ısı yalıtımı yaptırmanız şarttır. Evinizin dış cephesine strafor döşeterek hem ısı yalıtımı sağlar, hem de güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz. Dış yalıtım için fiyatlar 20-30 TL/m2 arasında değişiklik göstermektedir. Ne kadar kalın strafor kullanırsanız o kadar koruma sağlayabilirsiniz. Çatı ve zeminlerde yalıtım içinde makine ile sıkılmakta olan köpükleri kullanabilir ve üzerine gerekli dekorasyonu yaparak yalıtım yapabilirsiniz.

Kombinizin eğer evinizin içinde bulunuyorsa, kombinin bulunduğu odada mutlaka cam olması gerekmektedir. Doğalgaz açılışı için yetkililer geldiklerinde bunu sizden isteyeceklerdir. Buradan evin içerisine soğuk geldiğini düşünebilir ve kapatabilirsiniz. Ancak bu çok tehlikeli bir durum olacaktır. Ayrıca sandığınız gibi soğuğu engelleyecek fakat yeterli seviyede oksiyen girişi olmayacağı için doğalgazın verimliliği azalacak, dolayısıyla daha fazla tüketim olacaktır. Doğalgaz için tavsiye edilen menfezlerin açık olmasını sağlayın.

Kombinizin bakımını yaptırın. Senelik olarak bakımı yaptırılması gereken kombiler, hem uzun ömürlü olması açısından hem de doğalgazın verimli olması açısından önemli yere sahiptir. Bakım yaptırılırken bacalar kontrol edilecek ve tıkanıklık durumu olduğunda gerekli müdahale yapılacaktır. Bacaların açık olması, doğalgazın yandıktan sonra buharlaşıp rahatlıkla dışarı atılmasını sağlayacak ve kombinin çalışmasına engel olmayacaktır.

Ocaklarınızı Temizleyin. Yemek pişirmeden önce, doğalgaz ile çalışmakta olan ocakların deliklerini kontrol edin ve tıkanmış olanlar varsa açın. Eğer tıkalı olarak çalıştırırsanız, oradan çıkmaya çalışacak gaz yanmayacak ve ısıdan kayıp yaşarken, fazla tüketim meydana gelecektir.

Yoğuşmalı kombi tercih edin. Eski tip hermetik kombiler yerine biraz daha pahalı fiyata satılmakta olan yoğuşmalı kombileri tercih etmelisiniz. %40’a varan yakıt tasarrufu sağlayan kombi, evinizin büyüklüğüne bağlı olmak üzere 1 senede bile aradaki fiyat farkını amorti edebilecektir.

Kombinizi Tasarruf İçin Ayarlayın

Doğalgazın ekonomik kullanımı için bilerek yaptığımız ayarlamalar, aslında sandığınız gibi tasarruf sağlamıyor olabilir. Aksine daha fazla yakıt harcayıp, daha kabarık fatura ile karşılaşmanız muhtemel olacaktır. Birkaç tavsiye ile sizlere bildiklerinizi unutturalım.

  • Perdeler ısı yalıtımında önemli bir yere sahiptir. Çoğu insan bunu saçma bulabilir ve uygulamayabilir. Ancak soğuk kış günlerinde ısıyı korumaya yarayan perdeleri, akşam olduğunda mutlaka kapalı tutmalısınız.
  • Çalışıyorsanız ve günün büyük çoğunluğunu evde geçirmiyorsanız, otomatik olarak evin içerisindeki dereceyi ayarlamaya yarayan termostatı kapamalısınız.
  • Kombilerde 2 adet ısıtma seçeneği mevcuttur. Birisi kalorifer diğeri ise su ısıtmak içindir. Su ısıtma modunu “pilot” konumuna getirerek, gereksiz doğalgaz harcamasından kaçınabilir ve her çeşmeyi açtığınızda kombinin belirli süre çalışarak içerisindeki suyu ısıtmasına engel olabilirsiniz.
  • Bulaşık makineleri sıcak su tesisatından su çekebilmektedir. Makineyi sık aralıklarla ve boş olarak çalıştırırsanız, fazla su tüketimi olacak, dolayısıyla kombi çalışarak doğalgaz yakmaya başlayacaktır.

Sizlere bahsetmiş olduğumuz yöntemleri uygulayarak ev ekonomisine katkıda bulunabilir ve çevreye daha duyarlı bireyler haline gelerek, kirliliğin oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
küf lekesi çıkarma
Küf Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Spor veya ağır iş yaparak kendimizi terlettikten sonra üzerimizde bulunan giysi ıslanacaktır. Direk olarak kirli çamaşır sepetine atarsanız ve hemen...

Kapat