Dikkat Dağınıklığı Yaşayan Bireyler Nasıl Beslenmelidir?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Dikkat Dağınıklığı Yaşayan Bireyler Nasıl Beslenmelidir?
5 Aralık 2017 297 defa okundu 0 yorum

Dikkat dağınıklığının en önemli nedenlerinden bir tanesi de yanlış beslenmedir. Unutkanlık konusunda yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda şehir hayatının beraberinde getirdiği bir sorun olduğu ortaya çıkmıştır. Şehir insanları zor koşullar ile başa çıkmaktadır. Bunun yanı sıra görsel basında devamlı olarak hastalık korkuları baskılanmaktadır. BU ikisinin birleşimi ise unutkanlığı beraberinde getirmektedir. Günümüzde 15-16 yaşında ki çocuklar dahi bu hastalık ile mücadele etmektedir.

Günlük trafikte beklenen süreler içinde bir yerlere aceleden yetişme çabaları içinde olan insanlar abur cubur ile beslenmektedir. Paketlenmiş gıdalar tüketilmektedir. Çocukların beslenmelerinde ise şeker tüketiminde ciddi artışlar yaşanmaktadır.

Obezite henüz ülkemizde ulusal bir sorun haline gelmiş iken doğal gıdalar ile sebze ve meyve, bol su yeteri kadar tüketilmemektedir. Bireyler daima bir korku içindedirler. Gelecek ve sınav kaygısı, güvenlik endişeleri ve ailevi sorunlar ile mücadele etmek zorunda kalan bireyler bu dikkat dağınıklığına maruz kalmaktadır.

Dikkat Dağınıklığına Karşı Öneriler

Dengeli ve düzenli beslenmek dikkat dağınıklığında en önemli unsurlardandır. Özellikle küçük yaştaki çocukların beslenme alışkanlıkları oturmakta iken onları paketlenmiş ve özellikle de şekerli gıdalardan uzak tutmalısınız. Enerji içecekleri mutlak surette yasaktır. Şekerli gıdalar gelişim halinde ki beyni olumsuz olarak etkilemektedir ve dikkat eksikliği hiperaktive sendromuna zemin hazırlamaktadır.

Düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekmektedir. Örneğin okula bisiklet kullanarak gidip gelen çocuklara bakınız. Onlar dikkat eksikliği gibi problemler ile mücadele etmek zorunda kalmazlar. İyi uyumalısınız. Uyku eksikliği devamlı olarak yorgun hissetmenize neden olacaktır.

Düzenli olarak yapılması gerekenler vardır. Meditasyon, yoga ya da pilates. Şayet bunları yapamıyorsanız da her gün bir doğa parkında sessizce doğayı içinize çeke çeke küçük yürüyüşler yapınız. Olumsuz insanları etrafınızdan uzaklaştırarak size enerji veren insanlar ile görüşünüz. Aynı anda birkaç şey yapma huyunuzdan vazgeçmelisiniz. Her zaman odaklanmanız gereken tek iş olmalıdır.

Aydınlatılmasının iyi olduğu bir ortamda alışmalısınız. Yoğun bir iş arasında beyninizin yorulduğunu düşünüyor iseniz kısa molalar vermeyi ihmal etmeyin.

Bir müzik aleti çalabilir ya da resim yapabilirsiniz. Bedeni bir meşguliyetinizin olması da son derece etkilidir. Derin düşüncelere dalmaktan ve kafanızdaki korkulardan uzak durmanız gerekmektedir. Unutmayınız bunların bir çoğu hiç gerçekleşmeyecektir.

Alkol vb. Zihinsel baskılayıcılar kısa süreli olarak işinizi görüyor olsa da uzun vadede sizlere yarardan çok zarar getireceğini unutmayınız.  Elektronik ekranlara bakılarak heba olan süreleri azaltmanız gerekmektedir. Sizlerde bahsi geçen bu konular üzerinde hassas davranarak bedeniniz için güzel şeyler yapabilirsiniz.

Dikkat dağınıklığının asıl nedeninin ne olduğunu tespit ederek yemek alışkanlık ve düzeninizi de gözden geçirmeniz yerinde bir karar olacaktır. Kontrol edilemez bir hal alır ise bireyler bedenleri ve yaşamları ile mutlu olan bir birey olmaktan çok sürekli düşünen ve başaramayan insanlar haline gelecektir. Sağlık içinde geçireceğiniz günler dileriz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
Çocuğu Yemek Yemeyen Anne Babalara Tavsiyeler
Çocuğu Yemek Yemeyen Anne Babalara Tavsiyeler

Anne baba olmak hayli zordur. Hamilelik döneminden doğuma, çocukluktan erişkim bir birey olana ve hatta sonrasında dahi sorumluluklar asla bitmeyecektir....

Kapat