Çölyak Hastalığında Beslenme

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Çölyak Hastalığında Beslenme
20 Aralık 2017 304 defa okundu 0 yorum

Çölyak hastalığında beslenme şekilleri ile hayatınızı daha fazla kolaylaştırabilirsiniz. Hastalıklarda beslenme konusu oldukça dikkate alınmalıdır. Sağlımızı tehlikeye atmadan sağlıklı ve doğru bir beslenme modeli benimsenmelidir. Öncelikle Çölyak hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? konuları ile başlayalım.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak ince bağırsağın gluten isimli proteine karşı yaşam boyu sürecek olan alerjik hassasiyetidir. Arpa, yulaf, buğday, çavdar Gluten içeren gıdalardır. Günlük beslenmemizde aldığımız gıdalar ince bağır sağımız da bileşenlere ayrılarak vücudumuzun ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin kana karışmasına yardım eder. Vücudumuzun yeterli kadar gıda alabilmesi ince bağırsakta bulunan Villus adı verilen çıkıntılar tarafından sağlanır. Çölyak hastaları glutenli bir gıda tükettiklerinde bu çıkıntılar azalarak tahrip olurlar.

gluten-colyak

Bu nedenle bağırsaklarında azalma olur ve gıdalar emilemez hale gelir. Bun nedenle beslenme yetersizliği ve buna bağlı hastalıklar ortaya çıkar. Çmlyak hastalığının bazı belirtileri mevcuttur bunları sizlere maddeler halinde sunacağız.

Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak hastalığının en büyük belirtileri geniş bir yelpazeye yayılır bu belirtilere bakarak hekim kontrolü olmadan teşhis koymak yanlış olacaktır. Bu nedenle bu konuda uzman bir hekime muayene olunmalıdır.

 • Karında öne doğru şişlik
 • Yaş ve kilo oranında düşüklük
 • Kansızlık ve kaslarda zayıflık
 • Büyük tuvalet ihtiyacının artması
 • Kusma,iştahsızlık
 • Büyümede yavaşlık
 • Ağız içi yaraları oluşumu
 • Ciltte döküntü
 • Sinirlilik durumu

Çölyak Hastalığı Beslenme Şekilleri

Çölyak hastalığı gluten tüketilmemesi gereken bir hastalıktır. Bu durumda ilk teşhisten sonra kişiler oldukça zorlanacaklarını düşünürler fakat bu o kadar zor olan bir beslenme şekli değildir. Patates,mısır, pirinç unu, fasulye, bezelye, barbunya, soya, nohut ve mercimek glutenli besinlerin yerini kolaylıkla alabilir. Aynı zamanda et, süt, yumurta balık diyetinizde yer alan besinlerdir.

gluten

Bu diyet programında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta alınan gıdanın işlenmemiş olması ve satın alınırken içerisinde gluten olup olmadığını kontrol etmek en dikkat edilecek noktadır. Peynir, yoğurt ve dondurma satın alınırken içerisinde gluten olup olmadığı titizlikle kontrol edilmelidir. Makarna, dolma, tarhana, bulgur, erişte gibi gıdalar yasaklanmış listenizde yer alır. Patates, mısır, soya, pirinç unundan yapılan yiyecekleri tüketebilir normal ekmek, pasta, börek, bisküvi gibi gıdaları asla tüketemezler.

Bir diğer bilinmesi gereken durum ise Çölyak hastalığı sadece doğuştan gelen bir hastalık değildir yaşamın her hangi bir döneminde ortaya çıkabilir.

Glutensiz Ekmek Tarifi

 • 2 su bardağı glutensiz un
 • çok az tuz
 • 12 gr yaş maya
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 su bardağı ılık su

Yapılışı

Öncelikle tüm malzemeler mikserinizin karıştırma kabına eklenir. Daha sonra önce düşük daha sonra yüksek devirde pürüssüz bir kıvam alıncaya kadar mikserler karıştırılır daha sonra önceden yağlanan ekmek tavasına yada kek kalıbına dökülür. Üzeri elle düzleştirilerek sıcak bir yerde iyice mayala nana kadar bekletilir.

Üzeri fırça yardımı ile nemlendirilerek sıcağa dana yanıklı küçük bir kaba su konularak fırının arka kısmına yerleştirilir. Önceden ısıtılan 210 derecede kapağını açmadan 35 dk kadar pişirilir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Blog
Annelerin Çocuklara Yemek Yedirirken Yaptığı Hatalar
Annelerin Çocuklara Yemek Yedirirken Yaptığı Hatalar

Çocuklarda iştahsızlık yüzünden zorla yemek yedirme bazen ters tepebilir. Yemek yesin diye zorlamak, kandırmak onun için daha zarar verici olabilir....

Kapat