Buzdolabında Muhafaza Etmemeniz Gereken Yiyecekler

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Buzdolabında Muhafaza Etmemeniz Gereken Yiyecekler
17 Kasım 2017 429 defa okundu 0 yorum

Genel olarak bireyler çoğu gıdaları bozulmamaları adına serin bir yerde muhafaza ederler ve bu genelde buzdolapları yahut derin dondurucular olur. Gıdaların bozulmaması adına dolaplarda saklanması doğru fakat her ürünün buzdolabında saklanması yanlıştır. Çünkü bazı yiyecekler buzdolabının koşullarına dayanamazlar. Hatta bazen bu soğuklar dolaplarınızda barındırdığınız yiyeceklerin bozulmasına ve tatlarının değişmesine neden olabilir.

Bu konuda bilinen ise pek çok yiyeceğin ömrünü uzatabilmek adına dolaplarda saklanması gerektiğidir. Tüketiciler olarak hangi gıdaların hangi sıcaklıkta korunması gerektiğini genellikle bilinmemektedir. Bu yazımızda ele aldığımız konu ise sizleri bilinçlendirebilmek adına buzdolabına konulmaması gereken yiyeceklerin neler olduğundan bahsetmek olacaktır. Şimdi ise bu konuda biraz daha detay verebilmek adına hangi ürünlerin dolaba konmaması konusuna değinelim.

Domates

Domatesler buzdolabında tatlarını kaybetmektedirler. Tadını kaybeden domatesler yavan hale gelir. Bunun yanı sıra soğukta iç hücreleri parçalandığı için dokusu unumsulaşır ve olgunlaşması durur. Besleyiciliği kaybetmemesi için domateslerinizi buzdolaplarınız da saklamamalısınız.

Patates

Buzdolabı besinlerimizin hem değerlerini hem de besleyiciliğini muhafaza etmesi konusunda ne kadar gerekli olduğu düşünülse de bazı gıdalar için bu böyle değildir. BU gıdalardan bir diğeri patatestir. Patatesleri buzdolabı yerine kâğıt bir torbada muhafaza ederek saklayabilirsiniz.

Ekmek

En yaygın olarak saklanan yiyeceklerden bi,r tanesi de ekmeklerdir.Düşük derecelerde ekmekler çok hızlı bozulur ve tadını kaybeder. Ekmeği buzdolaplarınızda saklamak yerine kuru bir yerde saklayarak muhafaza edebilirsiniz. Dilimleyip saklamakta bir başka alternatif olabilir.

Tropik meyveler

Sıcak iklimlerde yetişebilen meyveler de buzdolabına konmaması gereken meyveler arasında sayılmaktadır. Ananas, şeftali ve karpuz ile muz, avokado gibi meyveler buzdolaplarına konduklarında bozulmaları hızlanacaktır.

Sarımsak ve Soğan

Yine düşük sıcaklıklarda bozulan bir başka sebze ise sarımsak ve soğandır. Soğan ve sarımsak serin ve kuru bir yerde bir bez torba içinde saklanması gerekmektedir.

Kuru Peynirler

Genelde peynirler buzdolaplarında saklanır ancak bu ayrım peynirin türüne göre değişmektedir. Kuru peynirler buzdolaplarında saklandıkları zaman yavan ve tatsız bir hal alabilirler.

Kavun ve Şeftali

Yaklaşık on dereceden sonra bu meyveler özelliklerini kaybettiklerinden dolayı oda sıcaklığında saklanması gereken bu meyveleri buzdolabı gibi serin bir yerde muhafaza etmeniz kavun ve şeftalinin tatlarının kaybolmasına neden olmaktadır.

Arı Balı

Balı buzdolabında saklamak için ciddi bir hata olmaktadır. Bal PH dengesi ve içerdiği maddeler nedeni ile oda sıcaklığında saklandığı takdirde özelliğini daha iyi korumaktadır. Buzdolabında saklandığında ise kristalleşip özelliklerini kaybetmektedir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı buzdolabına konduğu zaman kıvamı koyulaşmaktadır. Tereyağı kıvamına geldiğinde ise özelliğini kaybetmektedir. Zeytinyağının saklanması gereken koşul ise ışık almayan bir yer olmalıdır.

Sizlerde buzdolabına konmaması gereken yiyecekleri koyarak bu besinlerin bozulmasına neden olmamak adına muhafaza şeklinin nasıl olması gerektiğiniz araştırınız. Bu doğrultuda hareket ederseniz yiyeceklerinizi daha uzun bir süre içinde tüketebilirsiniz. Sağlıklı günler geçirmeniz dileği ile.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
Her Evde Olması Gereken Acil Durum Yiyecekleri
Her Evde Olması Gereken Acil Durum Yiyecekleri

Ele almış olacağımız yazımızda her evde olması gereken acil durum yiyeceklerinden bahsedeceğiz. Bu şekilde hem diyet programlarınıza sadık kalabilecek hem...

Kapat