Biftek Nasıl Kesilir ? Nasıl İnce Dilimlenir ?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Biftek Nasıl Kesilir ? Nasıl İnce Dilimlenir ?
4 Nisan 2017 750 defa okundu 1 yorum

İnsan vücudunun büyüme ve gelişmesi için proteine ihtiyaç vardır. En iyi protein kaynağı da ettir. Et kültürlere göre farklı şekillerde pişirilir. Dananın diz eklemi üzerinde kalan kısmı biftek için uygundur. But denilen bu kısımda sinir ve yağ olmadığından değerlidir. Kalınca bir dokusu olduğundan dilimler halinde kesilmelidir. Biftekleri dilimlemenin daha kolay yolu nedir, diyenlerden ve kesmeyi beceremeyenlerdenseniz öğütlere kulak verin.

ABD’de, birçok Avrupa ülkesinde ve Türkiye’de yaygın olan biftek dananın en yumuşak kısmından çıkarılır. ABD’de biftek dilimleri 2–3 cm iken Türkiye’de 1 cm ya da az daha ince olması tercih edilmektedir. Kasaplarda, biftek kesildikten sonra etin dövüldüğünü görsek de uzmanlar asla dövülmemesini ve biraz da kalın olması (5–7 cm arası) gerektiğini söylemektedir.

Biftek işinde uzmanlaşmış ticari mekanlarda biftekler gıda kesimi yapan makinelerle kesilmektedir. Kasaplarda ise kesime uygun, keskin ve sağlam bıçaklarla istenilen kalınlıkta kesilmektedir. Etler liflerin yönüne dik olarak kesilirse yemek daha kolay olacaktır. Kesilen ette pürüz olmamalı, zedelenmeden, deforme edilmeden kesmeye dikkat edilmelidir.

Yorumlar
  • Bence şuan gördüğümden çok daha güzel ve lezzetli bir tarif. Gerçekten çok iyi. Böyle tarifler olunca mutfağa girmeyi seviyorum. Onun dışında açıkçası pek zevk almam mutfaktan.

  • İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
biberiye yağı
Biberiye Yağı Nasıl Yapılır ? Püf Noktaları Nelerdir ?

Biberiye Yağı Yapmanın Başlıca Sırları Nelerdir ? Birçok amaçla kullanılabilen biberiye kolay yetişebilir. Evinizde bir saksı içinde rahatlıkla biberiye yetiştirebilirsiniz....

Kapat