Benmari Usulü Çikolata Nasıl Eritilir?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

25 Aralık 2018 18 defa okundu 0 yorum

Benmari usulü çikolata nasıl eritilir sorusuna cevap vermeden önce bu konuyla ilgili bazı noktalara değinmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Ancak sizler hızlı bir şekilde görmek ve hemen yemek tariflerinizde kullanmak için çikolata eritme yöntemini öğrenmek istiyorsanız üst kısımda bulunan videoyu izlemeye başlayabilirsiniz.

Benmari, ismini duyunca Fransızca olduğunu anladığınızı farkındayız. Yemeklerde kullanılmakta olan benmari pişirme yöntemi, banyo anlamına gelmektedir ve eritilmek istenen gıdanın, yanmasını engellemek adına yavaşça buharla eritme tekniğidir. Çikolata eritme ihtiyacı duyulduğunda tek yapmanız gereken benmari usulü eritme yöntemini kullanmak olacaktır. Mikrodalgaların yaygınlaşmasıyla birlikte, biraz daha zaman gerektirdiği için tercih edilmeyebiliyor. Ancak çikolatayı eritirken, yakmamanız için mutlaka benmari usulü eritme tercihini seçmelisiniz.

Videoda anlattığımız gibi, doğrudan sıcaklığa temas ettirmek istemediğimiz çikolata, kabın içerisine konulur ve içerisi su dolu olan çaydanlığın üzerine bu kap konulur. Kısık ateşte yavaşça buharlaşan su, üzerindeki kaba yeterli sıcaklığı vermeye başlayacak ve böylelikle çikolata eriyecektir. Burada kullanabileceğiniz kase cam olabileceği gibi, yapışmaz niteliği bulunan tencerede olabilecektir.

Benmari Usulü Eritmenin Püf Noktası

Sorunsuz bir şekilde eritme işlemini tamamlamak için içerisinde çikolata bulunan kabın, alt kısımdaki su ile temas etmemesi gerekiyor. Su buharlaştıktan sonra üst tarafa ısısını vermeli ve böylelikle yavaşça erime sağlanmalıdır. Erime işlemi başladığında, yavaşça karıştırarak, hızlandırabilirsiniz. Eğer su ile temas ederse, çikolataya su karışma durumu veya su kaynadığında kaseyi hareket ettirerek, dışarıya dökülme ihtimali ortaya çıkacaktır.

Kap Seçimi Önemlidir

Alt kısımda bulunan ve suyu içerisinde bulunduracak olan kap, kalın tabanlı ve hızlı şekilde ısı iletimi yapmayacak özellikte olmalıdır. Böylelikle hızlı erimenin ve yanma, yapışma gibi durumun önüne geçilmiş olur.

Çikolatanın bulunacağı kap ise, plastik veya eriyen malzemeden yapılmamış olmalıdır. Cam tercihi mantıklı olacaktır.

Kaplar iç içe geçmeli ve üstteki kap alt kısımda bulunan suyla kesinlikle temas etmemelidir.

Benmari Usulü Eritme Nasıl Yapılır?

Sırayla gidecek olursa;

Çaydanlık veya tencerenin içerisine yarı kısmına kadar suyla doldurarak işlemlere başlayın.

Üst kısımda tercih ettiğiniz kap, alt kısımdakine oturmalı ve asla suyla temas etmeyecek genişlikte olmalıdır.

Üstteki kaba çikolatayı koyduktan sonra ocağın altını kısık ateşte açın ve suyun buharlaşması için bekleyin.

Erime başladığında, hem yapışmaması hem hızlanması için sürekli karıştırmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
derin dondurucu nasıl temizlenir
Derin Dondurucu Nasıl Temizlenir?

Derin dondurucu özelliğine sahip dolaplar sayesinde çoğu kişinin ihtiyacı görülmektedir. Ancak daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyanlar ve sürekli olarak...

Kapat