Asit Lekesi Nasıl Çıkartılır ?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Asit Lekesi Nasıl Çıkartılır ?
2 Nisan 2017 620 defa okundu 1 yorum

Kıyafetlerinizde lekelenme olduğunda lekeden kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Asit lekeleri en zor çıkan lekelerden biridir. Özellikle kumaş üzerine asit gelmiş ise mutlaka anında müdahale etmek gerekir. Asit lekeleri nasıl temizlenir konu ile ilgili yapacağınız birkaç öneriyi aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Öncelikle kumaşlara bulaşan asit lekelerinde kumaşı tazyikli su ile beraber yıkamalısınız. Aksi halde asit lekesine müdahale etmez iseniz kumaşa zarar verme olasılığı oldukça fazladır. Kumaşa zarar vermeden asit lekesini temizlemek için önce bol su ile asidi arındırmalısınız. Daha sonra ıslak bir havlu yardımı ile leke üzerine amonyak ile bası yapınız. Amonyak sayesinde kumaşa bulaşan asidin kalanı arındırılacaktır. Ardından yıkama talimatı ile çamaşır makinasında yıkayıp kurulayabilirsiniz.

Asit lekeleri ipek ya da pamuklu bir kumaş üzerindeyse başlangıçtaki arındırma işini mutlaka soğuk su ile yapmalısınız. Kumaşın yapısı bozulmadan lekeyi çıkartmanız daha kolay olacaktır.

Asit lekelerinde önemli olan kumaşa ya da eşyaya zarar vermeden temizleme işlemi yapılmasıdır. Direk deterjan ile yıkama işlemine başlarsanız kumaşa kalıcı zarar verebilir bu yüzden atmak zorunda kalabilirsiniz.

Halı ya da benzeri eşyaların üzerinde oluşan asit lekeleri için ilk önce asidi arındırmanız gerekebilir. Bunun için kuru havlu ya da peçeteyi leke üzerine baskı kurarak birkaç dakika bekletebilirsiniz. Bu şekilde kağıt havlular asidi halıdan emer. Daha sonra sıcak su ve kabartma sodası ile birlikte asidi halıdan arındırabilirsiniz. Asit lekeleri nasıl temizlenir bu bilgiler oldukça işinize yarayacaktır.

Yorumlar
  • Bu tarif çok değişik geldi bana. Yani daha başka versiyonlarını görmüştüm onları denemiştim güzeldi ama buda aynı tadı veriyorsa bunu yapmak daha mantıklı geldi bana.

  • İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Pratik Bilgiler & Püf Noktaları
argan yağı
Argan Yağı Nelere İyi Gelir ?

Uzun yıllardır güzellik ve bakım uygulamalarında fazlasıya tercih edilen bir ürün olan argan yağı ana vatanı Fas olan argan ağacı...

Kapat