6 Aylık Bebek Kahvaltısı

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

6 Aylık Bebek Kahvaltısı
5 Nisan 2017 1025 defa okundu 0 yorum

Bebekler doğdukları andan itibaren, 6 aylık oluncaya kadar sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bebeğine süt veren anneler ne kadar şanslı ise anne sütü alan bebekler ondan çok daha şanslılar. Anneler için gece kalkıp mama yapmanın ne zor olduğunu bilirsiniz. Bebek ağlar, anne mamayı bir an önce hazırlamaya çalışır, o da bazen gecikir ya da sıcak olur. Bu sefer de soğutmak için uğraşır. Hava soğuksa üşür. Gezmede problem… Oysa sütü olup da bebeğini emziren anne bu zorlukların hiç birini yaşamaz. Bebek ise en sağlıklı şekilde beslenir. Hastalıklardan korunur.

Bebeklerinizi iki yaşına kadar emzirebilirsiniz. Ama bebek 6 aylık olduktan sonra artık kahvaltı yapabilir.Altı aylık olan bebek, artık daha hareketli ve enerjiktir. Bundan dolayı bebeğin, vitamin ve minarele ihtiyacı vardır. Bunların yerine konulabilmesi için bebeğe ek gıda takviyesi yapılır. Fakat bu gıdalara birden yüklenilmez, azar azar verilir. İleriki günlerde biraz daha arttırılır. Altı aydan önce asla verilmez, çünkü bebeğin metabolizması buna uygun değildir. Bebek yutmayı beceremez, bağırsakları henüz gelişmediği için kabız olabilir, ya da ishal olabilir. Anne sütünü almak istemez, o zaman da protein açığı olabilir. Gaz sancıları artar, büyümede gerileme olabilir. 6 ile 8 ay arası bebeğin enerjisinin %80’ni anne sütünden alınmalıdır. Geri kalanı ise hergün iki farklı besinden sağlanmalıdır.

Mevsimine göre sebze ve meyvelerden püre yapılabilir. Muhallebi çeşitleri verilebilir. Patates ve havuç  püresiyle başlayabilirsiniz. Bunu yeşil yapraklı sebzeler, pazı ve ıspanak gibi kabak püresi takip edebilir. Tarhana ve yayla çorbası tercihleriniz arasında yer alabilir. Bunlar çok faydalı gıda ürünleridir. Bebeklerinizi  tuz ve şekerden uzak tutun. Yediklerine bir miktar zeytin yağı ilave edebilirsiniz.

 • Kişi Sayısı:
  1 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  15 dakika
 • Pişirme Süresi:
  20 dakika

6 Aylık Bebek Kahvaltısı Yapmak için Gerekli Malzemeler

 • 1 tane köy yumurtası
 • Bir parmak tuzu alınmış peynir
 • 1 tatlı kaşığı pekmez
 • 1 tane ev yapımı bisküvi
 • 1 fincan ılık süt

Nasıl Yapılır?

1. Süt ılıtılır, bir kase içine koyulur.

2. Rafadan yumurta  sarısından bir çay kaşığı, bir tane bisküvi, bir çay kaşığı pekmez ve bir çay kaşığı kadar tuzsuz peynir ilave edilip, iyice ezilir.

3. Bebek  silikon kaşık ile beslenir.

4. Afiyet olsun.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Daha fazla Bebek Yemekleri
muzlu mama
Muzlu Kaşık Maması

Bir bebek için en sağlıklı mama, elbette ki anne sütüdür. Ancak bazı nedenlerden dolayı her anne bebeğini kendi sütü ile...

Kapat